Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowa przepaść między bogatymi a biednymi

0
Podziel się

Wielka Brytania ma najwyższy poziom nierówności od II wojny światowej.

Rekordowa przepaść między bogatymi a biednymi
(lviggiano/CC/Flickr)
bEhINlOZ

Przepaść między bogatymi a biednymi w Zjednoczonym Królestwie jest obecnie o wiele głębsza niż w 1970 roku - wynika z raportu opracowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.

Zespół naukowców z panelu do spraw równości (National Equality Panel - NEP) stwierdził _ systematyczne różnice _ między grupami społecznymi, które w wieku emerytalnym stają się _ kolosalne _.

Autorzy raportu pt. _ Anatomia nierówności gospodarczych w Zjednoczonym Królestwie _ podkreślają, że dla wielu ludzi już _ sama tylko skala nierówności _ będzie szokująca.

bEhINlPb

Ogromne dysproporcje ilustruje fakt, że w chwili przejścia na emeryturę połowa ludzi zatrudnionych w czołowych zawodach ma aktywa warte ponad 900 tys. funtów. Ale na dole drabiny jedna dziesiąta ludzi, którzy wykonywali prace niewymagające kwalifikacji, ma oszczędności i dobytek, którego wartość nie przekracza 8 tys. funtów.

Statystyki przytoczone w obszernym raporcie wskazują, że do lat 2007-2008 Wielka Brytania osiągnęła najwyższy poziom nierówności od czasów II wojny światowej.

Raport mówi również, że rozbieżności w wysokości zarobków w Wielkiej Brytanii są duże w porównaniu z innymi krajami.

Jak podaje serwis BBC na swoich stronach internetowych, badania na Uniwersytecie Nottingham pokazują, że większe nierówności wiążą się z większą liczbą dzieci nie kończących szkoły, większą przemocą, większą liczbą ludzi trafiających do więzienia, większą śmiertelnością niemowląt i większą częstością występowania chorób umysłowych. Występuje także silna korelacja: im większa nierówność tym mniejsza mobilność społeczna oraz zaufanie. Wydaje się, że tym szczęśliwsze jest społeczeństwo, im większa panuje w nim równość.

bEhINlPh

W konkluzji brytyjski raport stwierdza, że rząd zaniedbał niwelowanie przepaści, jaka pojawiła się w latach 80. w społeczeństwie między najbogatszymi a najbiedniejszymi.
_ - W ciągu ostatniej dekady nierówność w zarobkach nieco się zmniejszyła, a nierówność dochodów w pewnej mierze ustabilizowała, ale wielki wzrost nierówności z lat 80. nie został odwrócony _ - podsumowuje raport.

_ - Tam, gdzie jedynie pewnego rodzaju osiągnięcia są cenione i gdzie wielkie nierówności w wynagrodzeniu materialnym są uważane za miarę sukcesu i porażki, trudno jest, by ci, którzy zostali w tyle, rozwijali się _ - przypomina NEP, dodając, że _ znaczne nierówności niszczą więzy obywatelskie i uznanie ludzkiej godności _.

bEhINlPC
raport
ciekawostki
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)