Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
12.08.2009 16:37

Rosja: Miedwiediew wzywa do walki z alkoholizmem

W Rosji są ponad 2 mln alkoholików, co roku z powodu alkoholu umiera 500 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały: Polmos)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał rząd do nasilenia walki z alkoholizmem. Za najważniejsze zadanie uznał obniżenie spożycia alkoholu wśród młodzieży.

_ - Alkoholizm stał się w Rosji plagą narodową _ - oświadczył Miedwiediew podczas narady poświęconej przeciwdziałaniu pijaństwu, którą zwołał w Soczi nad Morzem Czarnym, gdzie przebywa na wakacjach.

_ - W ostatnich latach podjęto już pewne działania zmierzające w tym kierunku: zaostrzono warunki produkcji i obrotu alkoholem, ograniczono reklamę napojów alkoholowych, zwiększono kary za prowadzenie samochodów po pijanemu, jednak nic to nie pomogło _ - powiedział prezydent.

Miedwiediew przypomniał, że w Rosji spożywa się rocznie 18 litrów czystego alkoholu na osobę. - _ Sami policzcie, ile to butelek wódki. Dech zapiera! Tak jak w Rosji, nie pije się nigdzie na świecie! _ - zauważył.

40 procent absolwentów szkół dożyje emerytury

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spośród tegorocznych absolwentów szkół, czyli ludzi osiągających pełnoletniość, w Rosji do emerytury dożyje tylko 40 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii - 90 proc. Przy czym wiek emerytalny w Rosji wynosi dla mężczyzn 60 lat, a kobiet - 55 lat.

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej szacuje liczbę alkoholików w Rosji na 2,1 mln osób (przy liczbie ludności 140 mln). Alkohol jest co roku przyczyną śmierci 500 tys. obywateli Rosji. 30 proc. przypadków śmierci wśród mężczyzn i 16 proc. wśród kobiet ma związek ze spożyciem alkoholu.

Prezydent postawił zadanie obniżenia spożycia alkoholu do 8 litrów na osobę rocznie. Spożycie powyżej tego poziomu uważane jest przez WHO za zagrażające życiu i zdrowiu.

Wiadomo już, że od 1 września zabroniona zostanie sprzedaż mocnych trunków w pobliżu dworców kolejowych. Planuje się także ograniczyć sprzedaż alkoholu do godzin między 11.00 a 19.00.* *

Rosjanie popierają walkę z alkoholem

Z badań opinii publicznej wynika, że większość Rosjan jest gotowa poprzeć program walki z alkoholizmem i innymi nałogami, który inicjuje prezydent. Według Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), kampanię antyalkoholową poparłoby 65 proc. obywateli. Wśród kobiet odsetek ten jest jeszcze wyższy - 71 proc.

Negatywnie do tego pomysłu odniosło się 25 proc. ankietowanych.

Do najpopularniejszych sposobów walki z alkoholizmem zaliczono zakaz sprzedaży alkoholu młodzieży do lat 21 (63 proc. ankietowanych), zakaz reklamowania wszelkich napojów alkoholowych, w tym z niską jego zawartością (57 proc.), propagowanie zdrowego trybu życia (47 proc.).

Mniej popularne okazały się takie propozycje, jak odpowiedzialność karna za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i pojawianie się w takich miejscach w stanie nietrzeźwym (34 proc.), przymusowe leczenie alkoholizmu (29 proc.) czy podniesienie cen napojów wyskokowych (19 proc.).

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz