Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SMS to najczęściej przykra wiadomość

Zgodnie z wynikami najnowszych sondaży, coraz częściej posługujemy się nimi, by przekazać przykrą wiadomość.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od dość dawna eksperci obwiniają e-maile o zanik umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi twarzą w twarz. Okazuje się jednak, że nawet one są obecnie wypierane przez coś jeszcze krótszego i mniej wymagającego: SMS-y.

Zgodnie z wynikami najnowszych sondaży, coraz częściej posługujemy się nimi, by przekazać przykrą wiadomość o śmierci w rodzinie, potwierdzić przybycie na ślub (gdy w zaproszeniu pojawiła się adnotacja RSVP), zerwać z długoletnim partnerem, a nawet zrezygnować z pracy.

Specjaliści obawiają się, że SMS-owe pokolenie staje się coraz mniej pewne siebie w bezpośrednich kontaktach. _ Mark McCrindle, którego agencja badawcza specjalizuje się badaniem trendów społecznych, uważa, że intensywne korzystanie z krótkich wiadomości tekstowych stworzyło generację w coraz większym stopniu polegającą na komunikacji "bezkontaktowej". _

"Technologia umożliwiła im uspołecznienie i wchodzenie w role społeczne. Jej minusem jest jednak zmniejszona pewność siebie w kontaktach z ludźmi i słabsze wyczucie zasad etykiety, która kiedyś była obowiązującą normą. "Chroniczni korzystający z SMS" noszą swój świat ze sobą. Nie muszą się kontaktować z nikim spoza niego, bo noszą swoich przyjaciół (odbiorców SMS-ów) ze sobą".

Shari Walsh ze Szkoły Psychologii i Doradztwa politechniki w Queensland przez 3 lata badała sposób korzystania z telefonów komórkowych u osób w wieku od 16 do 24 lat. Według niej, posługiwanie się SMS-ami może wpływać korzystnie na zachowania społeczne. Pozwala np. nawiązać i podtrzymywać więź. "Ludzie czują, że dzięki nim można przełamać pierwsze lody, a potem kontynuować znajomość w realnym życiu".

Obecnie palącą kwestią jest także stosowanie się do zasad SMS-owej etykiety. Skoro istnieje internetowa netykieta, trzeba też pracować nad jej mobilnym odpowiednikiem.

Tagi: telefon komórkowy, ciekawostki, styl, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz