Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stany
18.07.2008 14:39

Teksas liderem w produkcji energii wiatrowej

Według najnowszych planów na zasilenie miast energią wiatrową wydane zostanie 5 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Carta Blanca)

Teksas jest amerykańskim liderem w dziedzinie elektrowni wiatrowych. Według najnowszych planów na zasilenie miast energią wiatrową wydane zostanie 5 miliardów dolarów.

Komisia komunalna stanu Teksas ma zamiar wydać pieniądze na zbudowanie linii prowadzących prąd z turbin z niezamieszkałej zachodniej części stanu do terenów bardziej miejskich. Projekt ma zostać sfinalizowany w ciągy 4-5 lat i dotyczy tylko linii energetycznej. Turbiny wiatrowe czekają tam już ok. kilku lat. Linia w zamierzeniu ma doprowadzać 18 000 megawatów energii. Wystarczy to na zasilenie energią elektryczną 4 mld domów.

Po zakończeniu projektu Teksas ma produkować więcej energii, niż 14 sąsiednich stanów razem wziętych. Szacuje się, że mieszkańcy będą zmuszenia zapłacić około 4 usd więcej za ,,czystą" energię elektryczną, ale to przecież nic w kontekście korzyści dla Matki Ziemi. Nie obędzie się jednak bez sporów z działaczami na rzecz ochrony środowiska, którzy już dają o sobie znać. Twierdzą, że wiatraki psują widok oraz odstraszają ptaki.

Energia pochodząca z elektrowni wiatrowych w stanach podlega mniejszemu opodatkowaniu, Amerykanie płacą za nią o dwa centy za kilowatogodzinę mniej. Ulga ta decyzją kongresu obowiązuje tylko do końca grudnia tego roku, ale mieszkańcy Teksasu ubiegać się o przedłużenie.

Teksas obecnie produkuje około 5000 megawatów ekologicznej energii i jest w dziedzinie elektrowni wiatrowych liderem. Ukształtowanie terenu w zachodniej części Teksasu sprzyja tego rodzaju inwestycjom. Wybudowano tam już 4000 turbin wiatrowych.

Tagi: stany, ciekawostki, styl, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz