Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
islam
12.08.2010 08:10

Telefon komórkowy przypomni o modlitwie

IPhone czy iPad pomogą muzułmanom m.in. znaleźć meczet w obcym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dlisbona/CC/Flickr)

Nowoczesne technologie pomagają w przestrzeganiu prastarych islamskich tradycji. Stosowne aplikacje (ang. apps) do inteligentnych telefonów czy tabletów podpowiedzą muzułmaninowi, kiedy powinien się modlić, wskażą kierunek do Mekki itp.

iPhone, iPad i inne podobne urządzenia pomogą znaleźć meczet w obcym mieście, wskażą sklepy sprzedające żywność przygotowaną zgodnie z zasadami islamu, co jest szczególnie ważne właśnie teraz, gdy rozpoczął się ramadan.

Jak odnotowuje agencja Associated Press, opisująca to zjawisko, są aplikacje umożliwiające lekturę Koranu, zliczające obowiązkowe modlitwy, a także wzywające do modłów głosem muezina, co cieszy się dużą popularnością wśród muzułmanów w USA, ponieważ tam wezwania takie nie są nadawane przez głośniki z meczetów.

Stosowne aplikacje są też zresztą dostępne nie tylko dla wyznawców islamu, lecz także dla chrześcijan, hindusów i wyznawców wielu innych religii. Cieszą się coraz większą popularnością, postrzegane jako nowoczesne ułatwienie w przestrzeganiu wielowiekowych zasad i tradycji.

Tagi: islam, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz