Notowania

Przejdź na
rosja
18.11.2009 14:33

Transparency ostrzega Rosję przed korupcją

Transparency International szacuje, że rocznie w Rosji korupcja pochłania blisko 300 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Organizacja Transparency International ostrzegła, że prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi nie uda się zmodernizować Rosji, jeśli nie będzie walczyć z korupcją, w ramach której rocznie przekazuje się w tym kraju sumy rzędu 300 mld dol.

Transparency International-Rosja opublikowała komentarz do przedstawionego we wtorek w Berlinie Indeksu Percepcji TI, w którym Rosję zaklasyfikowano na 146. miejscu wśród 180 państw.

Przypisano jej 2,2 pkt w skali, gdzie najmniej skorumpowane państwa miały 10 pkt.

Fakt, że indeks Rosji nie przekracza 3 pkt, TI określa jako _ hańbę narodową _ świadczącą o tym, że władze nie walczą z korupcją.

Według danych rosyjskiego MSW, średnia łapówka w Rosji w ciągu ostatniego roku wzrosła o 8 tys. rubli *(190 ero) - do *17 tys. rubli (630 euro), a odsetek Rosjan, którzy przyznają, że dali co najmniej jedną łapówkę, wzrósł w ciągu dwóch lat z 17 do 29 proc.
Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, _ nie uda się osiągnąć planowanych postępów gospodarczych, naukowych, technologicznych i socjalnych, bo korupcja pochłonie środki, które powinny zostać zainwestowane w przyszłość _ - ostrzega TI.

TI wytyka także władzom Rosji, że oficjalna strategia antykorupcyjna przewiduje udział w niej społeczeństwa i organizacji pozarządowych, podczas gdy w rzeczywistości _ władze nie dopuszczają żadnej ingerencji społeczeństwa obywatelskiego i obywateli w swą działalność _.

* [ **Rosja** zbuduje atomówkę na Słowacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zbuduje;atomowke;na;slowacji,178,0,557746.html )
* [ **Rosja** ostrzega: Za kryzys będzie odpowiadać Ukraina ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;ostrzega;za;kryzys;bedzie;odpowiadac;ukraina,246,0,557046.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz