Notowania

Przejdź na
whiskey
14.08.2010 07:52

Whisky "dojrzewała" 100 lat w lodach Antarktydy

Skrzynka z butelkami McKinlay & Co z 1896 roku znaleziona została na Antarktydzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tienvijftien/CC/Flickr)

*Kilka tygodni trwał proces bardzo ostrożnego odmrażania skrzynki szkockiej whisky, która przetrwała ponad 100 lat w lodach nowozelandzkiej części Antarktydy: po otwarciu okazało się, że trunek zachował znakomity smak. *

Skrzynka z jedenastoma butelkami whisky marki McKinlay & Co wyprodukowanej w 1896 i 1897 roku, została odnaleziona pod lodem w 2006 roku. Umieszczono ją w specjalnej chłodni urządzonej w Muzeum Canterbury w nowozelandzkim mieście Christchurch.

Nowozelandzcy archeolodzy odkryli ją w lodowcu, pod namiotem pozostawionym przez irlandzkiego podróżnika i odkrywcy Ernesta Shackeltona. W latach 1907-1909 podjął on kilka nieudanych wypraw z zamiarem dotarcia do Bieguna Południowego.

W ostatniej wyprawie, gdy pozostało mu do celu 160 kilometrów, jego ekspedycja musiała zrezygnować, ponieważ zabrakło jej żywności. Prawdopodobnie wtedy pozostawił skrzynkę z alkoholem. Wkrótce, w 1911 roku, Biegun Południowy zdobył Norweg Roald Amundsen.

O zapomnianym już niemal Shackeltonie znów jest głośno w Nowej Zelandii i sąsiedniej Australii za sprawą odnalezionej skrzynki znakomitego napoju.

Po odmrożeniu, eksperci pobrali próbki trunku za pomocą strzykawki wprowadzanej do butelek przez korek. Stwierdzili, że whisky zachowała swą płynność, smak i aromat, mimo iż przez ponad 100 lat pozostawała w temperaturze minus 30 stopni Celsjusza.

Specjaliści z nowozelandzkiej destylarni whisky, która nadal jest dystrybutorem marki McKinlay, poddają teraz próbki analizie laboratoryjnej, aby odzyskać dawno zapomnianą receptę, według której była produkowana.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html )
* [ Najmocniejsze piwo świata wyprodukowano w Holandii ]( http://manager.money.pl/news/artykul/najmocniejsze;piwo;swiata;wyprodukowano;w;holandii,1,0,650241.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: whiskey, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz