Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włoski spór o pomidorki z mafią w tle

0
Podziel się:

Łańcuch producentów i hurtowników pomidora gatunku Pachino jest w rękach mafii?

Włoski spór o pomidorki z mafią w tle
(dottorpeni/CC/Flickr)

Poważny spór o pomidorki koktajlowe wybuchł we Włoszech, gdy w programie telewizji RAI wezwano do ich bojkotu. Jako argument podano to, że ten gatunek pomidorów z okolic Syrakuz na Sycylii uprawia i sprzedaje cosa nostra.

Znany telewizyjny obrońca praw konsumentów Alessandro Di Pietro powiedział w popularnym programie w pierwszym kanale RAI: _ Łańcuch producentów i hurtowników pomidora gatunku Pachino jest w rękach mafii i dlatego należy je bojkotować _.

Przypomniano przy okazji, że już wcześniej o sycylijskich pomidorkach koktajlowych mówił krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso, który odnotował, że są one transportowane z wyspy na największy w środkowych Włoszech targ owoców i warzyw w Fondi, gdzie zaopatrują się sprzedawcy detaliczni. Następnie te same pomidory wracają, już opakowane i po wyższej cenie, na Sycylię i trafiają do wielkich sieci sprzedaży.

Targ w Fondi jest od lat pod lupą prokuratury w związku z podejrzeniami, że kontroluje go mafia. W rezultacie programu w RAI parlamentarna komisja do spraw walki z mafią zapowiedziała w niedzielę, że przyjrzy się tej sprawie.

Jednak telewizyjny apel o bojkot wywołał oburzenie nie tylko miejscowych producentów, ale także przedstawicieli rządu Silvio Berlusconiego. Rolnicy uprawiający te pomidory uznali, że tego typu nawoływania zniszczą ich branżę i doprowadzą ich do bankructwa.

Minister do spraw ochrony środowiska Stefania Prestigiacomo wezwała telewizję publiczną, aby wycofała te _ absurdalne i szkodliwe oskarżenia _. - _ Nie do przyjęcia jest, by z anteny publicznego nadawcy płynęły apele o zniszczenie systemu ekonomicznego, złożonego z 5 tysięcy drobnych producentów i 14 spółdzielni _ - oświadczyła minister.

Szef resortu rolnictwa Giancarlo Galan dodał: _ Takie inicjatywy, zakładając, że są przydatne, są dopuszczalne tylko wtedy, gdy alarm podnoszą instytucje publiczne, ustanowione do walki z przestępczością zorganizowaną _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t46505.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oszustwa;podatkowe;wlochow;-;50;mld;euro,254,0,763134.html) Oszustwa podatkowe Włochów - 50 mld euro Jedna piąta z tej kwoty ukrywanej przez fiskusem została wyprowadzona z Włoch za granicę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t34326.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;gubernator;sycylii;idzie;do;wiezienia,136,0,758408.html) Były gubernator Sycylii idzie do więzienia Salvatore Cuffaro został ostatecznie skazany na siedem lat więzienia za związki z mafią.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)