Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zakaz palenia
20.02.2009 08:39

Zakazali palenia w barach i restauracjach stanu Wirginia

W Stanach Zjednoczonych przeciwnicy papierosów wygrali kolejną bitwę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Stanach Zjednoczonych przeciwnicy papierosów wygrali kolejną bitwę. Wczoraj udało im się przeforsować zakaz palenia w barach i restauracjach Wirginii - stanu, którego cała historia związana jest z tytoniem.

Przeciwnicy tytoniu od dawna podejmowali próby wprowadzenia zakazu palenia w barach i restauracjach Wirginii. Zawsze spotykali się z oporem konserwatywnych polityków, lobby tytoniowego oraz mieszkańców prowincji, którzy proponowane ograniczenia uznawali za zamach na swobody obywatelskie. Zmiany demograficzne i kulturowe jakie zaszły w ostatnich latach w Wirginii sprawiły jednak, że parlament stanowy w końcu przegłosował zakaz.

Zgodnie z uchwaloną wczoraj ustawą palenie będzie dopuszczalne tylko w tych barach i restauracjach, które przeznaczą dla palaczy osobne wentylowane pomieszczenia.

Wprowadzenie zakazu palenia w barach Wirginii ma duże znaczenie symboliczne. Pierwsi kolonizatorzy Ameryki, którzy dotarli do Wirginii 400 lat temu przetrwali właśnie dzięki uprawie tytoniu, a produkcja papierosów od dawna należała do głównych gałęzi gospodarki tego stanu. W Wirginii znajduje się siedziba największego producenta papierosów na świecie koncernu Philip Morris a liście tytoniu namalowane są na kopule stanowego Kapitolu. W Arlington na północy Wirginii jest nawet kino, w którym można palić w trakcie projekcji.

Wirginia jest pierwszym stanem tradycyjnego amerykańskiego południa, który wprowadził zakaz palenia w barach i restauracjach.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: zakaz palenia, palenie, zakaz, tytoń, wirginia, bary, papierosy, ciekawostki, styl, wiadmomości, gospodarka, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz