Notowania

zamieszki w egipcie
07.02.2011 13:21

Zniszczone zabytki Egiptu do renowacji

70 zabytków zostało zniszczonych podczas włamania do Muzeum Egipskiego w Kairze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

70 zabytków zniszczonych podczas włamania do Muzeum Egipskiego w Kairze poddawanych jest procesowi rekonstrukcji - poinformował minister ds. starożytności dr Zahi Hawass na stronie internetowej Najwyższej Rady Starożytności (SCA).

Hawass zapewnił, że artefakty zostaną odrestaurowane w ciągu pięciu dni. Są wśród nich zarówno posąg faraona Tutanchamona (1336-1327 lat p.n.e.) stojącego na lamparcie, jak i drewniany sarkofag z okresu Nowego Państwa. Minister oświadczył, że żaden z zabytków w Muzeum Egipskim nie został skradziony.

Obiekty zniszczono podczas nieudanej próby kradzieży, jaka miała miejsce 28 stycznia, podczas zamieszek w centrum Kairu.

_ Nowo otwarty sklep muzealny został splądrowany i zdewastowany _ - dodał Ramadan B. Hussein z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (SCA). Rabusie nie tknęli jedynie półek z książkami.

Bezcenne kolekcje Egiptu zagrożone (NationalGeographic, ang.):

Hawass poinformował również, że poczyniono kroki w celu ponownego otwarcia wszystkich egipskich stanowisk archeologicznych dla turystów. Zaznaczył, że muzea, magazyny z artefaktami i obiekty zabytkowe są chronione przez wojsko i _ uczciwych Egipcjan _, w tym inspektorów archeologicznych.

Oprócz Muzeum Egipskiego udanym celem ataku rabusiów stał się magazyn zabytków w Qantarze na Synaju - zdaniem Hawassa wszystkie zabytki udało się jednak odzyskać.

Minister dodał, że celem grup bandytów stał się także magazyn zabytków w Desouk w prowincji Kafr el-Szeikh w Delcie Nilu. Mieszkańcy i ochrona budynku zatrzymała dwóch złodziei i oddała ich w ręce policji turystycznej.

W sprzeczności do oświadczeń SCA stoi relacja egiptologa Philippa Collomberta opublikowana w Tribune de Geneve, który był świadkiem masowego przekopywania pustyni w rejonie Sakkary przez bandy szabrowników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t130624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;wciaz;niespokojny;na;razie;bez;przelomu,185,0,766905.html) Egipt wciąż niespokojny. Na razie bez przełomu Rząd rozmawia z opozycją. Do dymisji podało się szefostwo rządzącej partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t130620.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mubarak;wyjedzie;by;przeczekac;kryzys,85,0,766805.html) Mubarak wyjedzie, by przeczekać kryzys? Prezydent Egiptu na czas niepokojów mógłby udać się do Niemiec na badania lekarskie.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz