Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wieżowiec
27.05.2008 12:33

Paryż: Biurowiec zamiast wieży Eiffla

Wieżowiec może stać się jednym z nowych symboli Paryża.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podparyska dzielnica biznesowa La Défense wzbogaci się o nowy oryginalny wieżowiec.

Rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym uczestniczyli najsławniejsi projektanci świata. Powstały w wyniku tego konkursu wieżowiec może stać się jednym z nowych symboli Paryża.

Zwycięzcą konkursu na projekt wieżowca Signal jest francuski architekt Jean Nouvel. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, dających pierwszeństwo liniom krzywym, stworzył on projekt o prostej formie.

Jednakże urok jego wieżowca leży w dużej mierze w wystroju i w oryginalnym wykorzystaniu oświetlenia. Jean Nouvel chce, by część ścian jego budynku była pokryta świecącymi elementami pozwalającymi na zmianę koloru niemal całej fasady.

Wieżowiec Signal będzie miał 301 metrów wysokości. Będą się w nim mieściły zarówno biura, jak i mieszkania prywatne, sklepy, a nawet hotel. Projekt ten ma ożywić biznesową dzielnicę La Défense, która obecnie mieści niemal wyłącznie biura i która po zmroku staje się ponurą pustynią.

Nowy budynek ma powstać w 2015 roku. Oprócz Francuza w finale konkursu uczestniczyły takie sławy architektury jak Amerykanin Daniel Libeskind i Brytyjczyk Norman Foster.

Tagi: wieżowiec, styl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, design, IAR, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz