Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bonsai - Małe drzewka dla bogaczy?

0
Podziel się:

Cena oryginalnych, ukształtowanych już mini drzewek sięga nawet 10 tys. zł.

Bonsai - Małe drzewka dla bogaczy?
(GFDL/Wikipedia)

Sztuka kształtowania karłowatych roślin stała się w europie hobby głównie ludzi zamożnych. Cena oryginalnych, ukształtowanych już mini drzewek sięga nawet 10 tys. zł. za roślinkę.

Co prawda drzewko w hipermarkecie można kupić nawet za 50 złotych, ale często są to nieukształtowane, młode sadzonki bądź specjalnie szczepione rośliny tylko imitujące prawdziwe japońskie drzewka.

Decyzja o zakupie oryginalnego drzewka łączy się nie tylko z wydaniem od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale potrzebne są jeszcze odpowiednie narzędzia do pielęgnacji drzewka. Są to specjalne japońskie nożyczki do przycinania przyrostów, druty do modelowania gałęzi, stoliczki obrotowe, a także nawozy, podsypki i szczepionki przeciw pasożytom.

Również wiek i gatunek drzewka wpływa na cenę. Im starsze drzewko tym cena oczywiście wyższa. Najstarszym bonsai na świecie jest 500-letnia sosna, która znajduje się w kolekcji cesarza Japonii. Najdroższe drzewko liczące sobie 300 lat, sprzedane na oficjalnej akcji w Nowym Yorku uzyskało niebagatelną cenę 875 tys. dolarów.

Cena samej rośliny i potrzebnych akcesoriów nie odstrasza jednak Polaków. We Wrocławiu powstała Akademia Bonsai, gdzie można kupić drzewka i zapisać się na warsztaty, na których specjaliści uczą sztuki ich pielęgnacji.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)