Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak wybrać telefon z GPS?

Jak wybrać telefon z GPS?

Nawigacja satelitarna w komórce jest coraz bardziej powszechna. Jej funkcjonalność bywa jednak bardzo różna. Wpływ na nią mają; wielkość wyświetlacza, zastosowane oprogramowanie i zakres dodatkowych funkcji.

Sprawdź dane techniczne

Przed zakupem telefonu z GPS sprawdźmy dokładnie jego specyfikację techniczną. Czasami producenci chwalą się funkcją nawigacji przy modelach, które nie posiadają odbiornika GPS.

Po zakupie okazuje się, że telefon posiada jedynie funkcję ustalania pozycji w oparciu o naziemną infrastrukturę GSM oraz dane pobierane z internetu. W żadnym razie nie spełni to roli precyzyjnej nawigacji.

Technologia ta jest za to bardzo przydatna, przy wspomaganiu odbiornika GPS. Assisted GPS (A-GPS) pozwala bowiem skrócić czas ustalania pozycji. Jest to nie tylko wygodne, ale i ogranicza zużycie prądu, które przy włączonym odbiorniku GPS jest dosyć duże. Dzięki temu wydłużamy żywotność baterii.

Jednocześnie jednak ponosimy koszty korzystania z internetu. Przez co za granicą A-GPS jest mało praktyczny - wysokie koszty roamingu. Dlatego dobrze jest, jeśli w telefonie możemy korzystać również z klasycznego, niewspomaganego GPS.

Możesz dokupić sam odbiornik

Jeżeli posiadamy w miarę nowoczesny telefon i nie chcemy go jeszcze zmieniać, warto rozważyć zakup zewnętrznego odbiornika GPS, który komunikuje się z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Obecnie cena takiego urządzenia kształtuje się na poziomie około 100 zł.

Rusza budowa europejskiej odpowiedzi na GPS

Zwróć uwagę na oprogramowanie

Sam odbiornik GPS to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze programu do nawigacji. Ten z kolei musi pracować w odpowiednim środowisku operacyjnym. Najwięcej programów współpracuje z platformami Windows Mobile i Phone.

Programy do nawigacji najczęściej nie znajdują się na wyposażeniu telefonu. Musimy je dokupić. Jest to wydatek rzędu 200 zł. Zdarza się, że niektóre programy są oferowane za darmo. Zapłacić będziemy jednak musieli już za ściągnięcie do nich map.

Darmowe i łatwe w użyciu są za to niektóre programy on-line, jak np. Mapy Google czy NaviExpert. Do działania potrzebują jednak ściąganych na żywo danych z internetu, co wiąże się z kosztami za ich transfer i sprawia, że zagranicą są mało użyteczne (znowu roaming). Polecić je można jednak osobom, które z nawigacji zamierzają skorzystać tylko okazjonalnie i nie chcą wydawać pieniędzy na zakup oprogramowania.

NaviExpert sprawdzi się w roli nawigacji samochodowej, podczas gdy Mapy Google nadają się na nawigację pieszą. Bo choć nawigacja GPS kojarzy się najczęściej z samochodami, to coraz częściej stosowana jest też w ruchu pieszym.

O ile nawigacja samochodowa ustala trasę w oparciu o wszystkie drogi, po których dozwolony jest ruch aut, to nawigacja piesza uwzględnia jeszcze ścieżki dla ruchu pieszego.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
komórki, telefony, gps, nawigacja
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2011-02-22 10:35
sluchajcie, widze tu sa znawcy taryf dla firm, jaka tarafe, proponujecie, jezeli brac na siebie?
krzysztof567
89.77.121.* 2011-02-10 19:21
http://www.zaradni.pl/porada/4939,jak_wybrac_telefon
yerry II
193.41.230.* 2010-11-19 17:49
nie bardzo wiem, co znaczy, że Ovi Map nie wymagają dostepu do internetu. JAk próbuję włączyć nawigację w mojej nokii c5, wyświetla sie komunikat, że zostanie pobrana duża ilośc danych, rozumiem, że dane te są pobiera z netu?
Zobacz więcej komentarzy (6)