Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak wybrać telewizor i na co zwracać uwagę

Czym różni się LCD od telewizorów plazmowych, LED oraz 3D?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

Telewizory LCD są najtańsze, ale nie oferują tak dobrego obrazu jak ekrany plazmowe czy LED. Zupełnie inną kategorię stanowią telewizory 3D. Trójwymiarowy obraz zobaczymy co prawda dopiero po założeniu specjalnych okularów, jednak naukowcy testują już rozwiązania, które pozwolą w przyszłości na ich wyeliminowanie*.*

Kupując telewizor możemy wybierać spośród czterech podstawowych typów, różniących się technologią wyświetlania obrazu: LCD, plazmowych, LED oraz 3D.

*Plazma tylko w dużym rozmiarze *

Telewizory LCD (_ ang. Liquid Cristal Display _) mają ekrany ciekłokrystaliczne. W stosunku do używanych przez lata odbiorników kineskopowych stanowią poważny postęp. Po pierwsze obraz już nie migocze, przez co jest mniej meczący dla oczu, a po drugie charakteryzuje się znacznie większą jasnością niż w kineskopach.

Technologia LCD ma jednak również swoje słabe strony. Po pierwsze występuje w niej efekt smużenia przy dynamicznie zmieniającym się obrazie. Decydując się na telewizor LCD powinniśmy więc zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy. Im jest on krótszy, tym mniejsze będzie smużenie. Inną wadą LCD jest to, że ekran taki nie potrafi oddać idealnej czerni. Zawsze jest ona wyświetlana jedynie jako odcień szarości.

Tych wad nie mają telewizory plazmowe. Czerń jest tu oddana znakomicie, tak jak i inne kolory, które są żywsze niż w telewizorach LCD. Ponadto obraz nie traci kontrastu w zależności od kąta patrzenia na ekran, co dotyczy LCD. Do wad telewizorów plazmowych zaliczyć jednak trzeba większe zużycie energii oraz wyższe ceny w porównaniu z urządzeniami LCD tej samej wielkości. Nie kupimy także _ plazmy _ o przekątnej ekranu mniejszej niż 32 cale, ponieważ mniejszych na rynku nie ma.

*Diody dorównują plazmie i są oszczędniejsze *

Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszych telewizorów jesteśmy pozbawieni wyboru. Oprócz LCD możemy się też zdecydować na nowszą technologię LED. Tak naprawdę są to również telewizory LCD, tyle że ekran jest w nich podświetlany za pomocą tysięcy malutkich diod, zamiast umieszczonych przy krawędziach lamp. W zamian otrzymujemy znacznie większy kontrast, czyli lepszy obraz. Pod warunkiem jednak, że diody są rozmieszczone na całej powierzchni matrycy. Ekrany takie wyświetlają autentyczną czerń oraz zapewniają wyższy kontrast dynamiczny. Pod tym względem dorównują telewizorom plazmowym.

Przed zakupem zapytajmy jednak sprzedawcę o szczegóły diodowej technologii. W tańszych modelach jest bowiem stosowane podświetlenie krawędziowe. W tym przypadku diody są rozmieszczone przy krawędziach ekranu, tak jak zwykłe lampy, co nie daje znaczącego polepszenia obrazu, względem zwykłych telewizorów LCD.

Wszystkie ekrany LED są za to znacznie od nich cieńsze. Ich grubość wynosi zwykle 2,5-3 cm. Ponadto zużywają przynajmniej 50 procent mniej energii niż tradycyjne telewizory LCD.

Trójwymiarowy zawrót głowy

Ostatnim krzykiem mody są telewizory 3D, czyli oferujące efekt trójwymiarowego obrazu. Możemy je kupić w każdej z powyższych technologii a więc LCD, LED i plazmie. Najmniejsze są dostępne w rozdzielczości wynoszącej 40 cali. Do oglądania trójwymiarowych obrazów potrzebne są również specjalne okulary. Muszą one pasować do danego telewizora. Sprzęt od różnych producentów nie jest kompatybilny. Producenci telewizorów testują już jednak rozwiązania, które pozwoliłyby na oglądanie trójwymiarowych obrazów bez okularów.

W przypadku technologii 3D dłuższy czas reakcji jest wręcz zaletą ponieważ odbierany obraz jest wtedy bardziej płynny. Promuje to więc telewizory z matrycą LCD. Dzieje się tak ponieważ efekt 3D jest uzyskiwany poprzez migawkowy tryb pracy okularów. Nasze oczy są naprzemiennie przesłaniane. W efekcie każde z nich widzi obraz w innym momencie.

Takie rozwiązanie może mieć jednak niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Z reguły szybciej męczą się oczy. Przy dłuższym oglądaniu możemy też doznać zawrotów głowy. Jak dotąd nie stwierdzono jednak, by korzystanie z telewizorów 3D groziło trwałymi uszczerbkami na zdrowiu.

*Najdroższe LED i 3D *

Najtańsze są obecnie telewizory LCD. Ceny najmniejszych, 19-calowych odbiorników zaczynają się od niewiele ponad 500 złotych. Porównywalne telewizory LED są z reguły o co najmniej kilkaset złotych droższe. W przypadku tylnego podświetlenia LED różnica może przekraczać nawet 1,5 tys. złotych.

Wśród większych telewizorów technologia LCD również jest najtańsza. Przykładowo odbiornik o przekątnej 42 cali LCD full HD kosztuje niecałe 2 tys. złotych, podczas, gdy jego plazmowy odpowiednik kupimy dopiero za niecałe 2,5 tys. złotych. Z kolei ceny telewizorów z tylnym podświetleniem LED przekraczają 3,5 tys. złotych. Jeszcze droższy będzie porównywalny telewizor 3D - to wydatek przeszło 4 tys. złotych.

Pamiętajmy, że najtańsze modele na rynku nie oferują standardu full HD (rozdzielczość 1080 linii poziomych). Zamiast niego mamy tzw. standard HD ready, który zapewnia rozdzielczość opartą jedynie o 720 linii w poziomie. Różnica ta staje się istotna przy oglądaniu cyfrowych telewizyjnych kanałów HD, choć nie będzie widoczna w przypadku większych telewizorów o przekątnych przekraczających 32 cale.

Kupując telewizor zwróćmy uwagę, czy jest on wyposażony w cyfrowy tuner MPEG-4 do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Za kilka lat powinna być ona dostępna na terenie całej Polski. Jeśli zdecydujemy się wtedy na korzystanie z naziemnego sygnału, nie będziemy już musieli kupować oddzielnego dekodera.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t112315.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/producenci;telewizorow;w;depresji,13,0,703245.html) Producenci telewizorów w depresji Słabe wyniki ze sprzedaży telewizorów i umacniający się jen osłabiają perspektywy koncernów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t22120.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/konserwatywni;brytyjczycy;nie;kupia;telewizji;3d,229,0,665317.html) Konserwatywni Brytyjczycy nie kupią telewizji 3D? Zaledwie dwa procent osób w ciągu roku chce kupić odbiornik trójwymiarowej telewizji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/kanada;ma;telewizje;w;wersji;3d,28,0,655644.html) Kanada ma telewizję w wersji 3D CBC pokazała pierwszy, testowy, trójwymiarowy program nadawany na cały kraj.
Tagi: telewizor, modne gadżety, giełda, wiadomości, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz