Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

8 mln czystego zysku

0
Podziel się:

603-karatowy diament o nazwie Obietnica Lesotho jest dla nowego właściciela obietnicą zysku.

8 mln czystego zysku
(PAP/EPA)
bESkpQrp

Diament o nazwie Obietnica Lesotho został sprzedany za 12,36 miliona dolarów.

Mający 603 karaty diament został wystawiony na sprzedaż w środę w Antwerpii, w Belgii. Antwerpia jest głównym centrum szlifierskim.

Diament, który nazwano od Królestwa Lesotho w południowej Afryce, gdzie kamień znaleziono w kopalni Letseng, kupiła Południowoafrykańska Korporacja Diamentów, której udziałowcem jest brytyjska firma jubilerska Graff.

bESkpQrr

Johnny Kneller z Południowoafrykańskiej Korporacji powiedział, że sprzedaż kamieni, które powstaną po pocięciu diamentu, przyniesie o jedną trzecią więcej niż cena, którą trzeba było zapłacić na aukcji.

_ " Nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością, lecz spodziewamy się wyciągnąć z tego nawet ponad 20 milionów dolarów " _ - powiedział Kneller.

Diamenty w formie nieobrobionej są niemalże matowe, bez połysku, i dopiero po odpowiednim oszlifowaniu powstaje z nich brylant.

Obietnica Lesotho jest największym z nieoszlifowanych diamentów od czasu znalezienia w Demokratycznej Republice Konga (d. Zair) w 1993 roku Gwiazdy Milenijnej o masie 777 karatów.

bESkpQrx

Największy diament świata to Cullinan (3106 karatów), a drugi z kolei to Excelsior (995 karatów). Kryształ Cullinan był częścią co najmniej dwukrotnie większego. Z Cullinana wykonano 105 brylantów, tracąc aż 65 proc. pierwotnej masy kamienia. Największy z nich - Wielka Gwiazda Afryki (Cullinan I) - o masie 530 karatów jest największym brylantem świata. Ma kształt gruszki i jest ozdobą brytyjskiego berła.

bESkpQrS
styl
highlife
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)