Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arystokracja
12.07.2010 14:57

Arystokratów dobija recesja - wyprzedają dzieła sztuki

Aby związać koniec z końcem brytyjscy arystokraci sprzedali dzieła sztuki za 100 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flavio Ferrari/CC/Chatsworth House)

Aby związać koniec z końcem brytyjscy arystokraci w ciągu ostatnich 2 lat sprzedali dzieła sztuki za 100 mln funtów.

Dzieła sztuki oceniane łącznie na ok. 80 mln funtów, pochodzące głównie z imponujących wiejskich rezydencji arystokratów, zostały sprzedane na wolnym rynku, a inne za około 20 mln funtów sprzedano prywatnie. Jak zauważa _ The Independent _, wielu właścicieli pozbywa się dzieł, by uporać się z kosztami renowacji i utrzymania posiadłości.

Dziennik niepokoi się, że na zakup tych dzieł w domach aukcyjnych nie będzie stać brytyjskich galerii sztuki, a to z powodu obcięcia rządowych subwencji na kulturę. Oznacza to, że cenne przedmioty, których pozbywa się arystokracja, mogą zostać wywiezione za granicę, co uszczupli brytyjskie dziedzictwo kulturowe.

Największym wydarzeniem na rynku sztuki w ostatnich tygodniach była sprzedaż przez potomków hrabiego Rosebery'ego słynnego płótna Williama Turnera _ Campo Vaccino _ za zawrotną sumę 29,7 mln funtów (ok. 44 mln USD) w domu aukcyjnym Sotheby's. Nabywcą jest J.Paul Getty Museum w Los Angeles. Przed sprzedażą obraz był wystawiony jako depozyt w galerii malarstwa w Edynburgu.

Ostatnio również hrabia Charles Spencer, brat księżnej Diany, pierwszej żony księcia Walii Karola, za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie's sprzedał dzieła sztuki, meble i porcelanę za 21,1 mln funtów. Innym przykładem jest brązowa płaskorzeźba dłuta Pierino da Vinci, stanowiąca część zbiorów słynnej rezydencji Chatsworth House (na zdjęciu wnętrze jadalni) w hrabstwie Derby. Za płaskorzeźbę książę Lichtensteinu zapłacił 10 mln funtów. Od 1833 roku dzieło to było wystawione na widok publiczny.

Z kolei hrabia Jersey za 9,3 mln funtów sprzedał autoportret flamandzkiego mistrza Antoona van Dycka, będący klejnotem rodzinnej kolekcji przez 300 lat. Przed sprzedażą obraz wyceniono na 2-3 mln funtów.

W ocenie Stephena Deuchara, dyrektora organizacji The Art Fund Charity, powodem dużej podaży dzieł sztuki na wolnym rynku jest rzadki splot dwóch czynników: trudny gospodarczy klimat dla właścicieli i ożywienia na rynku cennych dzieł sztuki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t100666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ksiezna;yorku;w;tarapatach;zwalnia;sluzbe,180,0,642996.html) Księżna Yorku w tarapatach, zwalnia służbę Brytyjskie media donoszą, że Sarah Ferguson ma spore kłopoty finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t100166.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/38;5;mln;funtow;rocznie;placa;brytyjczycy;na;krolowa,19,0,640275.html) 38,5 mln funtów rocznie płacą Brytyjczycy na królową Każdy podatnik wydaje na rodzinę królewską mniej niż funta rocznie.
Tagi: arystokracja, styl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz