Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
berlusconi
20.01.2010 17:10

Berlusconi: Moje procesy to plutony egzekucyjne

Parlament szykuje prawo, które ma uchronić premiera przed osądzeniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

_ Plutonami egzekucyjnymi _ nazwał premier Włoch Silvio Berlusconi wytoczone mu procesy. Opinię tę wyraził w dniu, gdy Senat przyjął kolejną budzącą kontrowersje ustawę, którą centrolewicowa opozycja uważa za szytą _ na miarę _ szefa rządu. Po to, by uchronić go przed procesami sądowymi.

Ustawa o tzw. krótkim procesie, przyjęta wyłącznie głosami koalicji, trafi teraz do Izby Deputowanych. Przewiduje między innymi skrócenie do 6 i pół roku czasu, w jakim zapaść musi prawomocny wyrok w przypadku przestępstw, za które kara wynosi do 10 lat więzienia. I tak na przykład w pierwszej instancji musi on zapaść w ciągu 3 lat, w drugiej - 2 lat, a w Sądzie Najwyższym - 1,5 roku.

W przypadku cięższych przestępstw czas ten jest dłuższy, nawet do 10 lat.

Poprzedzająca głosowanie w Senacie debata była bardzo burzliwa, a jej kulminacja nastąpiła wtedy, gdy jeden z senatorów koalicji rządowej zaczął rzucać gazetami w stronę ław zajmowanych przez opozycyjną partię Włochy Wartości, której parlamentarzyści trzymali kartki z napisami: _ Berlusconi, stań przed sądem _ i _ Krótki proces, śmierć wymiaru sprawiedliwości _. Cierpliwość stracił nawet znany z opanowania przewodniczący Senatu Renato Schifani, który krzyczał _ basta! _, by uspokoić senatorów.

Według przeciwników premiera ustawa ma służyć wyłącznie temu, aby nie zapadły wyroki skazujące w jego dwóch wznowionych ostatnio procesach - w sprawie korupcji i oszustw przy zakupie praw do emisji filmów w jego telewizji. Gdy Trybunał Konstytucyjny w październiku zeszłego roku odrzucił ustawę o przyznaniu immunitetu czterem najważniejszym osobom w państwie, koalicja rządowa natychmiast zaproponowała projekt ustawy o _ krótkim procesie _.

Rządząca centroprawica argumentuje, że ustawa ta zostanie zastosowana wobec zaledwie 1 proc. procesów. Sędziowie i politycy opozycji twierdzą natomiast, że odsetek ten jest znacznie wyższy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: berlusconi, premier, włochy, sąd, wyrok, sprawy, styl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz