Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
berlusconi
28.08.2009 11:41

Berlusconi żąda 1 mln euro odszkodowania

Premier Włoch podał do sądu dziennik "La Repubblica" za publikację listy 10 pytań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Premier Włoch Silvio Berlusconi podał do sądu dziennik _ La Repubblica _, domagając się odszkodowania w wysokości 1 mln euro za publikację listy 10 pytań, dotyczących jego osobistego życia. O pozwie szefa rządu poinformowała w piątek sama gazeta w artykule na pierwszej stronie.

Te otwarte pytania do premiera, już raz zmienione w związku z ujawnieniem dalszych rewelacji i pikantnych szczegółów, dziennik publikuje każdego dnia od końca czerwca. Po raz pierwszy zostały wydrukowane, gdy Berlusconi odmówił udzielenia wywiadu tej lewicowej gazecie. Redakcja postanowiła więc poinformować czytelników, o co chciała go zapytać.

Na liście tej są pytania o charakter jego zażyłej znajomości z 18-latką z okolic Neapolu Noemi Letizią. Sprawa ta zapoczątkowała dalsze skandale obyczajowe, ujawnione w następnych miesiącach przez media i była bezpośrednim powodem podjęcia przez jego żonę decyzji o rozwodzie.
_ _

_ La Repubblica _ ponadto pyta, czy premier wiedział, że do jego domu zapraszano na przyjęcia prostytutki, a także o jego opinię na temat przepisów o karaniu ich klientów.

W poprzedniej wersji pytań, które były publikowane przez kilka tygodni, znajdowała się sugestia, jakoby 72-letni Berlusconi wykazywał _ obsesyjne zachowania na tle seksu _, co ma być - jak stwierdzono przytaczając opinię geriatry - wynikiem _ psychopatologicznej degeneracji osobowości o rysach narcystycznych _.

W pozwie przeciwko redakcji gazety napisano, że pytania są _ retoryczne _ i mają _ jawnie zniesławiający charakter _.

Redaktor naczelny dziennika Ezio Mauro w opublikowanym w piątek komentarzu podkreślił: _ - Po raz pierwszy w dziejach wolnego kraju polityk wytacza proces za pytania, które są do niego kierowane _. Wypomina ponadto szefowi rządu, że _ wykorzystuje wszelkie środki przeciwko wolności prasy _.

_ - Jakie tam kalumnie. To Włochy powinny czuć się obrażone zachowaniem tego człowieka _ - ocenił Mauro.

Tagi: berlusconi, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz