Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bono: To była noc, której nie da się zapomnieć

0
Podziel się:

U2 zagrało na Stadionie Śląskim. Dla 70 tys. widzów.

Bono: To była noc, której nie da się zapomnieć
(PAP/Andrzej Grygiel)

Uznawana za jeden z najlepszych zespołów w historii rocka - irlandzka grupa U2 zagrała wczoraj na Stadionie Śląskim. Jej trzeci koncert w Polsce, a drugi w Chorzowie, obejrzało ok. 70 tys. widzów.

_ - To była noc, której nie da się zapomnieć _ - powiedział lider zespołu, Bono.

Wczorajszy występ był częścią trasy 360ř Tour, promującej najnowszy album grupy _ No Line On The Horizon _. Zespół rozpoczął od utworów z tej właśnie płyty: _ Breathe _, _ No Line On The Horizon _, _ Get On Your Boots _ i _ Magnificent _. Po trzeciej piosence lider grupy przywitał się z publicznością: _ Chorzów, Katowice, Cracow, Warsaw - welcome _ - powiedział.

Potem artyści zagrali bodaj najbardziej oczekiwany utwór - napisany w latach 80. z myślą o Polsce i _ Solidarności _: _ New Year's Day _. Podobnie jak na koncercie przed czterema laty, także w czwartek widzowie zgromadzeni na Stadionie Śląskim utworzyli w czasie tej piosenki olbrzymią biało-czerwoną flagę.

Ludzie bawiący się na płycie machali czerwonymi chustami albo koszulkami, a ci na trybunach - białymi. Tym razem do happeningu przygotował się także zespół: na biało-czerwono był też podświetlony olbrzymi telebim. Bono powiesił na perkusji flagę z napisem _ Solidarność _, a po utworze podziękował, klęknął przed publicznością i po chwili spytał po polsku: _ Jak się bawicie? _.

Kiedy publiczność zaczęła skandować: _ Dziękujemy! _, Bono powiedział, że w Polsce jest coś szczególnego i on wraz z kolegami chciałby być tego częścią. _ Czy jest jakieś szczególne połączenie polsko-irlandzkie? Czy to upór? Czy to wiara? _ - pytał. _ Wiara w to, że przyszłość może być lepsza od przeszłości - dla wszystkich, nie tylko dla nielicznych. Europa potrzebuje więcej takich krajów jak Polska _ - dodał lider U2.

Później razem z publicznością odśpiewał jeden z największych hitów zespołu _ I Still Haven't Found What I'm Looking For _. Publiczność odśpiewała _ Happy birthday _ i _ Sto lat _ świętującemu za dwa dni urodziny gitarzyście - Edge'owi. Na scenie polał się szampan.

Jedno ze swych wystąpień Bono poświęcił bohaterom walki o wolność. Utwór _ Walk On _ zadedykował birmańskiej opozycjonistce Aung San Suu Kyi. W tej części koncertu na scenę wyszli wolontariusze, którzy mieli tabliczki z wizerunkiem działaczki.

W opinii widzów opuszczających stadion, koncert był bardzo udany. Formę zespołu, publiczność i wyjątkową relację łączącą obie strony widowiska chwalili także obcokrajowcy, którzy przyjechali na Śląsk.

Jako support wystąpił zespół Snow Patrol. Scena U2 podczas tegorocznej trasy przypomina kształtem gigantycznego pająka. Ustawiona na płycie stadionu pozwalała obserwować widowisko ze wszystkich stron. Umieszczony na niej ogromny, cylindryczny ekran, umożliwiał dobry odbiór koncertu nawet z odległych sektorów stadionu. Gra świateł robiła ogromne wrażenie.

Chorzowski koncert poprzedził występ w Gelsenkirchen, a po nim artyści zagrają w Zagrzebiu. W ramach U2 360ř Tour w Europie zaplanowano latem w sumie koncerty w 14 miastach. Natomiast we wrześniu rozpocznie się amerykańska część trasy.

Grupa powstała na przełomie 1975 i 1976 roku i początkowo występowała pod nazwą Feedback. W 1978 r. zmieniła nazwę na U2. Zadebiutowała w 1980 r. albumem _ Boy _, który przyniósł zespołowi miano nowej nadziei rocka. Następne płyty umocniły jego pozycję i popularność. Od ponad 20 lat gra w tym samym składzie. Tworzą go: wokalista Bono, The Edge - gitara, instrumenty klawiszowe, drugi głos, Adam Clayton - gitara basowa i Larry Mullen Jr. - perkusja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)