Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do kogo trafią Złote Lwy? Dziś gala

0
Podziel się:

Róża Wojciecha Smarzowskiego i Wymyk Grega Zglińskiego - między innymi te produkcje walczą o nagrody w Gdyni.

Do kogo trafią Złote Lwy? Dziś gala
(madnzany/Flickr)

_ Róża _ Wojciecha Smarzowskiego i _ Wymyk _ Grega Zglińskiego - m.in. te produkcje walczą o Złote Lwy w Gdyni. Gala rozdania nagród 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w sobotę wieczorem w Teatrze Muzycznym.

W konkursie głównym gdyńskiego festiwalu startowało w tym roku 12 tytułów: _ Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł _ Antoniego Krauze, _ Daas _ Adriana Panka, _ Essential Killing _ Jerzego Skolimowskiego, _ Italiani _ Łukasza Barczyka, _ Ki _ Leszka Dawida, _ Kret _ Rafaela Lewandowskiego, _ Lęk wysokości _ Bartosza Konopki, _ Młyn i krzyż _ Lecha Majewskiego, _ Róża _ Wojciecha Smarzowskiego, _ Sala samobójców _ Jana Komasy, _ W imieniu diabła _ Barbary Sass-Zdort oraz _ Wymyk _ Grega Zglińskiego.

Wśród faworytów do nagród krytycy filmowi i dziennikarze najczęściej wymieniają _ Różę _ Smarzowskiego i _ Wymyk _ Zglińskiego.

Akcja _ Róży _, filmu, który w piątek otrzymał już w Gdyni Nagrodę Dziennikarzy ("za poruszającą opowieść, która przywraca wiarę w miłość wbrew losowi, za prawdziwy obraz ważnego fragmentu środkowoeuropejskiej historii"), rozgrywa się w latach 1945-46 na Mazurach. Ludność zostaje poddana procesowi repolonizacji. Mazurzy czujący się Niemcami wyjeżdżają do Niemiec. Jeśli chcą zostać, mają posługiwać się językiem polskim. Jedną z takich osób jest grana przez Agatę Kuleszę Mazurka Róża. Kobieta ma dramatyczną historię życia. W czasie wojny była brutalnie gwałcona przez żołnierzy. Jej ciało jest wyniszczone. Po wojnie dramat kobiety trwa nadal - Róża jest odrzucana przez osadników napływających na Mazury, którzy uważają ją za Niemkę.

W głównego bohatera _ Wymyku _ wcielił się Robert Więckiewicz. Dwaj bracia, Alfred (Więckiewicz) i Jerzy, w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnego incydentu - kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Młodszy z braci staje w jej obronie, starszy, Alfred, reaguje za późno. Dochodzi do tragedii. Później, przez swą niemoc, Alfred przeżywa kryzys. Popada w konflikt z żoną i rodzicami. Za wszelką cenę dąży do ukrycia prawdy. Nieoczekiwanie dla siebie samego zostaje zmuszony do jej wyjawienia.

Aktorzy, którzy według dziennikarzy zasługują na festiwalowe nagrody to m.in.: Robert Więckiewicz - za rolę w _ Wymyku _, Agata Kulesza - za rolę w _ Róży _, Roma Gąsiorowska - która wystąpiła w filmie _ Ki _ oraz Anna Radwan - za rolę w filmie _ W imieniu diabła _.

W _ Ki _ Gąsiorowska wciela się w młodą matkę, która ucieka od stereotypu samotnej, niespełnionej kobiety z dzieckiem - pragnie żyć kolorowo, szybko, intensywnie. _ W imieniu diabła _ to thriller rozgrywający się w żeńskim klasztorze. Grupa zakonnic, pod przewodnictwem histerycznej matki przełożonej - granej przez Radwan - próbuje chronić się w murach klasztoru przed grzesznym, zepsutym światem.

O tym, komu przypadną nagrody, w tym Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu, zadecyduje jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Pawlikowskiego. Oprócz Pawlikowskiego, jurorami są m.in.: izraelski reżyser Ari Folman - twórca nominowanego do Oscara _ Walca z Bashirem _, reżyser operowy i teatralny Mariusz Treliński, aktorka Maja Ostaszewska oraz amerykański pisarz, eseista i krytyk Walter Kirn.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)