Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Doda to nie "blachara" i "żywy baner"

0
Podziel się:

Sąd nakazał liderowi Grupy Operacyjnej, przeproszenie wokalistki za naruszenie jej dóbr.

Doda to nie "blachara" i "żywy baner"
(Remigiusz Józefowicz/CC/Wikipedia)

Sąd Apelacyjny w Poznaniu nakazał Mieszkowi Sibilskiemu, liderowi zespołu Grupa Operacyjna, przeproszenie Doroty Rabczewskiej za naruszenie jej dóbr osobistych.

Rabczewska poczuła się obrażona tekstem piosenki _ Podobne przypadki _, w której nazywana jest _ blacharą _, _ żywym banerem _, _ blond billboardem _ i osobą, która _ rży jak ogier _. Uraził ją też wpis na stronie internetowej zielonogórskiego zespołu dotyczący rozwodu artystki.

Zgodnie z decyzją sądu, lider Grupy Operacyjnej będzie musiał zamieścić przeprosiny w internecie i na stronie zespołu. Będzie też musiał usunąć ze swojej strony link do piosenki obrażającej Dodę. Sąd uznał jednak, że nie ma podstaw do zasądzenia zadośćuczynienia - Doda domagała się 20 tys. zł.

Sąd Apelacyjny uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych Rabczewskiej, a określenia zawarte w piosence były wyjątkowo obraźliwe. Jak stwierdził, to że Rabczewska jest osobą publicznie znaną, nie znaczy, że jest pozbawiona ochrony godności.

Sąd rozpatrywał apelację Doroty Rabczewskiej od decyzji sądu w Zielonej Górze. W listopadzie ub. roku oddalił on pozew artystki w sprawie przeciwko Sibilskiemu.

Doda musi się liczyć z atakami za wyzywający styl bycia

Zielonogórski sąd okręgowy uznał, że osoba publiczna, jaką jest Dorota Rabczewska, musi się liczyć z tym, że będzie obserwowana i oceniana przez innych, zaś jej sfera prywatności jest mniejsza niż osób, które nie są publicznie znane. Według sądu, treści publikowane przez pozwanego były treściami satyrycznymi.

Jak podkreślał pełnomocnik Doroty Rabczewskiej, nigdzie w prawie nie jest napisane, że osoba publiczna, czy będąca przedmiotem publicznego zainteresowania jest pozbawiona ochrony jej dóbr osobistych.

Według pełnomocnika pozwanego, artystka z wyzywającego zachowania uczyniła swój styl życia, zaś lider Grupy Operacyjnej nie przekroczył granic pastiszu.

Pozew Dody, która zarzuciła liderowi zespołu, że poświęcona jej piosenka przyczynia się do utraty jej czci i dobrego imienia, trafił do sądu we wrześniu 2007 roku.

styl
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)