Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
04.08.2010 08:57

Francuscy ministrowie zrezygnowali z luksusowych wakacji

Nie chcą epatować wydatkami na zagraniczne wyprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Tak prezydent Nicolas Sarkozy, jak i niemal wszyscy francuscy ministrowie spędzą wakacje w kraju. Urzędnicy oszczędzają i pilnują spraw ministerialnych. *

Po wczorajszym posiedzeniu francuskiego rządu dla szefa państwa i ministrów zaczęły się wakacje. Podobnie jak prezydent Sarkozy - który w tym roku spędzi trzy tygodnie wraz ze swoją żoną Carlą Bruni w posiadłości jej rodziny na Lazurowym Wybrzeżu - wielu innych francuskich polityków zdecydowało się spędzić letni urlop w kraju.

Z głównych postaci rządu jedynie premier Francois Fillon będzie wypoczywał za granicą - w swojej ulubionej włoskiej Toskanii. Inni ministrowie wolą wczasy we Francji, przeważnie w otoczeniu własnej rodziny.

Nad rodzimym wybrzeżem Morza Śródziemnego będą się opalać minister sprawiedliwości Michele Alliot-Marie i szefowa resortu finansów Christine Lagarde. Ta ostatnia, miłośniczka nurkowania, zamierza się też tam oddać swojej pasji.

Najgłośniejszy ostatnio francuski minister, za sprawą podejrzenia o udział w aferze korupcyjnej - szef resortu pracy Eric Woerth, będzie razem z rodziną wędrował po francuskich Alpach w okolicach Chamonix. Także w najwyższe francuskie góry wybiera się minister przemysłu Christian Estrosi.

Rzecznik rządu Luc Chatel twierdzi, że prezydent Sarkozy prosił ministrów, by w czasie urlopu pozostali _ w ścisłej łączności ze swoimi ministerstwami _, _ gdyż ministrem jest się całą dobę przez 365 dni w roku _.

Słowa te można odczytać jako aluzję do katastrofalnych upałów z 2003 roku, które spowodowały śmierć tysięcy ludzi i ujawniły nieprzygotowanie władz. Od tego czasu większość rządzących we Francji stara się nie oddalać latem od swoich ministerstw.

Nieoficjalnie mówi się, że oszczędne, krajowe wakacje ministrów są także skutkiem niedobrego stanu gospodarczego Francji. Rządząca centroprawica - jak spekuluje prasa - nie chce w tej sytuacji _ drażnić _ Francuzów kosztownymi zagranicznymi wyjazdami.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: sarkozy, francja, ministrowie, wakacje, kraj, wyjazdy, zagranica, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz