Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ranking
28.07.2006 08:20

Gdzie żyje się najlepiej?

Jak wynika z badań brytyjskiego naukowca najszczęśliwszym miejscem na świecie jest Dania.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Brytyjski naukowiec Adrian White sporządził listę najbardziej i najmniej szczęśliwych krajów. Opierając się na danych ze 178 państw i raportach organizacji międzynarodowych ustalił, że najszczęśliwszym miejscem na świecie jest Dania. *Jego badania opisał w czwartek, za agencją Reutera, portal internetowy CNN.

White, psycholog społeczny z uniwersytetu w Leicester, w badaniach brał pod uwagę zadowolenie ludzi z ich sytuacji i ze stanu ich otoczenia. Za główne czynniki tak rozumianego szczęścia uznał opiekę zdrowotną, majątek i wykształcenie.

Nie zaskakuje więc, że listę szczęśliwych miejsc otwierają zamożne państwa europejskie - Dania, Szwajcaria i Austria. Zamykają zaś kraje Afryki - Demokratyczna Republika Konga, Zimbawe i Burundi. White nie uwzględnił w swym rankingu obszarów działań wojennych - np. Iraku.

Małe państwa są raczej szczęśliwsze niż duże - zauważa naukowiec. Jak przypuszcza, dzieje się tak dlatego, że mieszkańcy niewielkich krajów mają silne poczucie tożsamości zbiorowej, które podobno wiąże się z dobrym samopoczuciem.

Na "mapie szczęścia" Stany Zjednoczone znalazły się na 23 miejscu, Niemcy - na 35, Wielka Brytania - na 41, a Francja na 62. Dużo mniej szczęśliwe niż Europa okazały się kraje azjatyckie - Chiny zajęły 82 miejsce, Japonia - 90, a Indie - 125.

Tagi: ranking, styl, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz