Notowania

Przejdź na
iran
25.05.2010 15:20

Iran: Reżyser filmowy zwolniony z więzienia za kaucję

Dżafara Panahi zrobił film o demonstracjach powyborczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Irański reżyser filmowy Dżafar Panahi, który od 1 marca przebywał w więzieniu, został zwolniony za kaucją w wysokości 200 tys. dolarów - poinformowała we wtorek półoficjalna irańska agencja ILNA.

Na zdj. Jafar Panahi na Berlinale gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za film "Offside"

Panahi rozpoczął w zeszłym tygodniu strajk głodowy, domagając się widzenia z rodziną, spotkania z prawnikiem i zwolnienia z więzienia przed procesem.

Decyzja o zwolnieniu go za kaucją zapadła poniedziałek.

Panahi, laureat wielu międzynarodowych nagród filmowych, popierał w zeszłorocznych wyborach prezydenckich lidera irańskiej opozycji Mir-Hosejna Musawiego. Został aresztowany, bo przygotowywał film o demonstracjach powyborczych, co uznano za inicjatywę _ wrogą wobec ustroju _.

Reelekcja prezydenta Mahmuda Ahmadineżada w czerwcu ubiegłego roku doprowadziła do gwałtownych protestów opozycji,największych od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Władze zaprzeczyły nadużyciom wyborczym, a protesty uznały za akcje wspierane z zagranicy.

Panahi otrzymał w 2000 roku Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film _ Krąg _ i Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2006 roku za film _ Offside _. Ma zakaz wyjazdu z kraju od czasu, gdy latem ubiegłego roku na festiwalu filmowym w Montrealu publicznie ujawnił swoje poparcie dla irańskiej opozycji. Z tego powodu nie mógł być obecny na tegorocznym 60. międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wygrał Ahmanediżan. Opozycja: Oszustwo! ]( http://news.money.pl/artykul/wygral;ahmanedizan;opozycja;oszustwo,159,0,459423.html )
* [ Musawi: Aresztowania nie rozwiążą sytuacji w Iranie ]( http://news.money.pl/artykul/musawi;aresztowania;nie;rozwiaza;sytuacji;w;iranie,224,0,493536.html )
Tagi: iran, demonstracje, więzienie, opozycja, panahi, styl, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz