Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
minister
04.10.2009 09:26

Japonia: Zmarł były minister finansów

Policja wyjaśnia tajemnicze okoliczności śmierci polityka zdymisjonowanego za pijaństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/FRANCK ROBICHON)

Zmarł były minister finansów Japonii Shoichi Nakagawa. Zasłynął z tego, że musiał ustąpić ze stanowiska po oskarżeniach o pijaństwo podczas spotkania G7 w lutym tego roku. Policja nie zna przyczyny jego śmierci.

Zwłoki 56-letniego Nakagawy znalazła w niedzielę rano w sypialni ich domu w Tokio żona polityka. Przyczyny jego śmierci bada tokijska policja.

Nakagawa ściągnął na siebie krytykę, gdy na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu konferencji ministrów finansów państw G7 w Rzymie mówił bełkotliwie, przysypiał a także usiłował odpowiadać na pytania, kierowane do kogoś innego. Tego samego dnia podczas wizyty w muzeum w Watykanie także zachowywał się dziwnie, dotykając eksponatów i wchodząc do pomieszczeń zamkniętych dla zwiedzających.

Dziennikarze natychmiast ocenili, że japoński minister był nietrzeźwy, tym bardziej, że w Tokio znany był ze swoich alkoholowych upodobań. Sam Nakagawa zdecydowanie temu zaprzeczał twierdząc, że na poprzedzającym konferencję prasową wspólnym lunchu uczestników konferencji G7 wypił niespełna lampkę wina, a jego zachowanie było prawdopodobnie wynikiem zbyt dużej ilości zażytych leków na przeziębienie.

Ponieważ Nakagawa był jednym z najbliższych współpracowników premiera Taro Aso, incydent ten postrzegano jako kompromitację całego rządu. Minister finansów wkrótce podał się do dymisji.

Kilka miesięcy później Partia Liberalno-Demokratyczna premiera Aso została pokonana w wyborach parlamentarnych przez opozycyjną Partię Demokratyczną.

Tagi: minister, japonia, śmierć, pijaństwo, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, polityka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz