Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
królowa
29.06.2009 17:35

Królowa Elżbieta II chce podwyżki

Elżbieta II otrzymuje obecnie od rządu prawie 8 milionów funtów rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Pomimo recesji, brytyjska królowa Elżbieta II zamierza się starać o podwyżkę. Jak można oczekiwać, w obecnej atmosferze skandalu wokół wydatków poselskich będzie to niezwykle trudne. *

Elżbieta II otrzymuje obecnie od rządu prawie 8 milionów funtów rocznie, ale pokrywa z tego wynagrodzenia ponad 300 osób zatrudnionych w Pałacu Buckingham i koszt utrzymania oficjalnych rezydencji. Ponadto skarb państwa funduje jej krajowe i zagraniczne podróże oraz ochronę, a ministerstwo kultury łoży dalsze 15 milionów funtów rocznie na utrzymanie królewskich zbiorów i zabytkowych gmachów otwartych dla publiczności.

W sumie monarchia kosztuje państwo 40 milionów funtów rocznie - w przeliczeniu: 66 pensów na jednego obywatela. Pensja królowej nie wzrosła od 1989 roku i Skarbnik Prywatnej Szkatuły, czyli jej główny księgowy, Sir Alan Reid zapowiedział intensywne starania o podwyżkę.

Owe 8 milionów funtów warte było znacznie więcej w pierwszych latach po poprzedniej podwyżce i dwór poczynił wówczas spore oszczędności, ale obecnie już je prawie wyczerpał, a królowa już od lat dokłada do interesu z własnych, prywatnych dochodów.

Tagi: królowa, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz