Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Książę William dostanie zapomogę?

0
Podziel się

Wnuk Elżbiety II musi sfinansować swój dwór.

Książę William dostanie zapomogę?
(PAP/EPA)
bEgwAXfV

Wnuk Elżbiety II książę Cambridge William potrzebują pieniędzy na sfinansowanie własnego dworu - donosi tygodnik _ Sunday Times _.

Według gazety dwór Elżbiety II przystąpił do wstępnych rozmów w celu wydzielenia dla nich części przychodu Crown Estate - komercyjnej korporacji zajmującej się administrowaniem przychodami monarchy z nieruchomości (m.in. przy reprezentatywnej Regent Street w Londynie) i innych własności, np. dna morskiego.

Przychód Crown Estate trafia do brytyjskiego fiskusa. W zamian monarcha otrzymuje pieniądze na finansowanie dworu i pokrycie wydatków bieżących z tzw. Listy Cywilnej - od 1991 r. jest to 7,9 mln rocznie. Wolno mu też zachować na swoje osobiste potrzeby przychód z księstwa Lancasteru.

bEgwAXfX

W ostatnim roku obrachunkowym nadwyżka przychodu netto Crown Estates wyniosła ponad 210 mln funtów. Od 2013 r. wejdą w życie nowe zasady zakładające finansowanie monarchy z bezzwrotnej zapomogi Crown Estate, a nie z Listy Cywilnej. Będzie to powrót do systemu obowiązującego przed 1760 r.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t115756.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/william;i;kate;beda;ksiazetami;cambridge,183,0,820151.html) William i Kate będą książętami Cambridge
Osobna bezzwrotna zapomoga dla księcia i księżnej Cambridge byłaby dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że rodzina królewska znana jest z długowieczności. 85-letnia Elżbieta II cieszy się dobrym zdrowiem i w najbliższym roku będzie obchodzić 60-lecie panowania. Jej następca książę Walii Karol może zostać królem będąc w podeszłym wieku.

Praktyka przewiduje, że następca tronu z tytułem księcia Walii ma własne źródła przychodu z księstwa Kornwalii (o powierzchni 54 090 hektarów), które przechodzi na nowego księcia Walii z chwilą, gdy aktualny książę Walii sam zostaje królem.

Zanosi się jednak na to, że książę William będzie musiał długo czekać aż sam zostanie następcą tronu z tytułem księcia Walii i będzie mógł dysponować przychodami z dóbr ziemskich księstwa Kornwalii, sięgającymi około 17 mln funtów rocznie.

bEgwAXgd

Tymczasem po ślubie jego wydatki wzrosną. Książę i księżna Cambridge zatrudnią damę dworu, lokaja i osobistego doradcę. Clarence House zatrudni dla nich dodatkowego rzecznika prasowego. Książęca para będzie też więcej podróżowała po świecie, zwłaszcza po 2013 r., gdy wygasa kontrakt Williama z RAF.

Dotychczas wydatki administracyjne książąt Williama i Harry'ego pokrywał Clarence House (biuro jego ojca), z przychodów z księstwa Kornwalii, co było dla niego rosnącym obciążeniem. William otrzymuje 300 tys. funtów rocznie w formie przychodu ze spadku po matce księżnej Dianie. Jako pilot helikoptera ratunkowego zarabia 37170 funtów rocznie.

Młoda para będzie początkowo mieszkać w Clarence House wraz z księciem Karolem, jego żoną Camillą oraz bratem Harrym, ale jak twierdzi _ Sunday Times _ z czasem przeprowadzi się do Pałacu Kensington, gdzie po separacji i rozwodzie mieszkała księżna Diana.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/4/t138244.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/kate;middleton;-;przyszla;krolowa;bez;wladzy,50,0,818994.html) Kate Middleton - przyszła królowa bez władzy? Nawet jeśli książę William zostanie królem, jego żona nigdy nie będzie rządzić. Korona w jej przypadku będzie tylko symboliczna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t138489.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/william;i;kate;rozpoczynaja;miesiac;miodowy,28,0,821020.html) William i Kate rozpoczynają miesiąc miodowy Nie wiadomo gdzie go spędzą, bukmacherzy typują kilka miejsc. Opublikowano oficjalne zdjęcia młodej pary.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/171/138411_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/slub-williama-i-kate-minuta-po-minucie-0-818704.html) Ślub Williama i Kate: minuta po minucie Książę William i Kate Middleton powiedzieli sakramentalne tak w katedrze Westminster Abbey. Suknię Kate zaprojektowała Sarah Burton z domu mody Aleksandra McQueena.
bEgwAXgy
styl
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)