Notowania

karnawał
15.02.2010 16:20

Obama, Berlusconi i naga Merkel w karnawałowych pochodach

Setki tysięcy przebierańców świętuje karnawałowy Rosenmontag.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Setki tysięcy przebierańców świętuje na ulicach niemieckich miast karnawałowy Rosenmontag (Różany Poniedziałek), drwiąc sobie z polityków i obdarowując publiczność słodyczami.

Za stolicę karnawału uchodzi Nadrenia. Jak co roku barwne korowody w karnawałowych grodach - Kolonii, Moguncji i Duesseldorfie - podziwiają miliony widzów, i to mimo mroźnej pogody oraz śniegu.

Jednym z ulubionych obiektów karnawałowych drwin jest kanclerz Angela Merkel. Na platformie w pochodzie w Duesseldorfie przejechała postać nagiej pani kanclerz, która zdaje się być o krok od popełnienia grzechu pierworodnego. Zakazany owoc, którym wąż kusi Angelę Merkel w stroju Ewy, to... płyta CD ze skradzionymi danymi bankowymi niemieckich oszustów podatkowych.

Z kolei na innej platformie prezydent USA Barack Obama, z aureolą zbawcy, stawał na głowie, by naprawić świat.

W korowodzie w Moguncji Merkel wystąpiła u boku wicekanclerza Guido Westerwelle. Oboje grają w lotto, by mieć z czego sfinansować obiecane obniżki podatków.

130 barwnych platform przejechało ponad sześciokilometrową trasą korowodu w Kolonii. Dominowały tu motywy zaczerpnięte z polityki międzynarodowej: prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad na oczach kowboja Obamy prowadził konia trojańskiego z bombą atomową, a premier Włoch Silvio Berlusconi pławił się w morzu kobiecych piersi.

Blisko 12 tysięcy kolońskich błaznów rozdało publiczności 300 ton słodyczy.

Rosenmontag, zwany przez miłośników karnawału _ piątą porą roku _, obchodzony jest też w miastach innych regionów Niemiec, od niedawna również we wschodnich krajach związkowych.

Tradycja karnawałowych zabaw połączonych z pochodami w Nadrenii sięga średniowiecza. Od początku XIX wieku obchody karnawału stały się okazją do wyrażenia protestu przeciwko władzy - najpierw francuskim okupantom, a następnie, po przyłączeniu Nadrenii do Prus, władzom pruskim.

Tagi: karnawał, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, highlife, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz