Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polański przeniesiony z aresztu

0
Podziel się:

Szwajcarzy przenieśli go w bezpieczne miejsce przed przewidywanym zwolnieniem.

Polański przeniesiony z aresztu
(Film Servis Festival Karlovy Vary)

*Roman Polański został ze względów bezpieczeństwa i ochrony osobistej przeniesiony z aresztu w Winterthur w _ inne miejsce _ przed przewidywanym na piątek zwolnieniem go za kaucją - oznajmiło w czwartek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości. *

_ - Niczego to w zasadzie nie zmienia, (Polański) nadal ma być przewieziony jutro _ - powiedział Galli. Odmówił wyjaśnienia, dokąd dziś przeniesiono reżysera. Wskazał natomiast na powód tej decyzji - według ministerstwa obecność wielu dziennikarzy w Winterthur może być przeszkodą w spokojnym opuszczeniu przez Polańskiego aresztu.

Media w środę informowały, że przed umieszczeniem go w areszcie domowym w Gstaad reżyser może zostać zabrany w inne miejsce w celu dopasowania mu elektronicznej bransoletki.

W swej posiadłości Polański ma oczekiwać na decyzję Szwajcarii w sprawie jego ekstradycji do USA.

Zgodnie z zeszłotygodniowym orzeczeniem szwajcarskiego Federalnego Sądu Karnego, warunkiem opuszczenia przez reżysera aresztu jest wpłacenie kaucji, zdeponowanie dokumentów tożsamości i uprawniających do podróży, a także poddanie się nadzorowi elektronicznemu.

Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu 26 września na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez sąd federalny. Od jego decyzji Polański może się jeszcze odwoływać.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca reżyserowi, że w 1977 roku uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)