Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowy krawat

0
Podziel się:

Największy na świecie krawat rozciągnie się wzdłuż granic Chorwacji. Z tego kraju pochodzi bowiem ten element męskiego stroju.

Rekordowy krawat

Największy na świecie krawat rozciągnie się wzdłuż granic Chorwacji - ogłosiła chorwacka organizacja non-profit Akademia Cravatica z Zagrzebia. Projektem "Krawat dla Chorwacji" chce ona przypomnieć o roli kraju dla rozpowszechnienia tego elementu stroju.

Rekordowy krawat ma mieć 4 tys. kilometrów długości.

Czterech alpinistów i trzech dziennikarzy wyruszy z Dubrownika, by w ciągu sześćdziesięciu dni przemierzyć kraj i rozciągnąć wzdłuż granic czerwony krawat. Ponownie w Dubrowniku cała siódemka zmierzy się ze skomplikowanym zadaniem, jakim będzie zawiązanie ogromnego węzła.

Przez większość czasu będą oni podróżować pieszo, ale przesiądą się też do łodzi, samochodu, na rower, a nawet pokonają cześć trasy konno.

W 2003 roku z inicjatywy Akademii Cravatica inny ogromny krawat - o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych - opasał antyczny amfiteatr w miejscowości Pula na Półwyspie Istria.

Według tradycji, chorwacki krawat wywodzi się z chustek, jakimi chorwackie kobiety obdarowywały mężczyzn idących na wojnę. Do popularyzacji krawata przyczynili się Francuzi - słowo "cravate" to francusko brzmiący "hrvat" oznaczająca Chorwację. Za czasów Ludwika XIV powstał tzw. regiment Royal-Cravate od kolorowych pasów materiału noszonych przez służących w nim żołnierzy.

styl
highlife
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)