Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z okazji jej urodzin paradowały tysiące

0
Podziel się:

Z okazji oficjalnych urodzin Elżbiety II w centrum Londynu odbyła się
tradycyjna doroczna parada wojskowa.

Z okazji jej urodzin paradowały tysiące
(PAP/EPA)

Z okazji oficjalnych urodzin Elżbiety II w centrum Londynu odbyła się tradycyjna doroczna parada wojskowa ze sztandarem i orkiestrą. Oficjalny jubileusz ma charakter uroczystości państwowej, w odróżnieniu od faktycznych urodzin będących wydarzeniem rodzinnym.

Cztery pułki królewskiej straży maszerują przed monarchą na zasadzie rotacji, jeśli względy operacyjne nie stają temu na przeszkodzie. Tym razem w centrum uwagi był sztandar 1 Batalionu Gwardii Szkockiej. Stąd w uroczystości było wiele akcentów szkockich, zwłaszcza muzycznych.

W tegorocznej paradzie uczestniczyło ok. 1,5 tys. żołnierzy i oficerów, kilkuset muzyków różnych orkiestr, w tym konnych, i 250 koni. Pogoda była w sam raz - umiarkowanie ciepła.

Po raz pierwszy w stopniu pułkownika irlandzkiej gwardii w uroczystości wziął udział wnuk Elżbiety II, książę Cambridge William. Miał na sobie ten sam czerwony mundur, który sześć tygodni wcześniej założył do ślubu. Honorowy stopień pułkownika to jeden z tytułów, który z okazji ślubu otrzymał w prezencie od babki.

Wraz z ojcem, następcą tronu księciem Walii Karolem, księciem Kentu i księżniczką Anną, uczestniczył w paradzie konno. W piątek wziął udział w próbie generalnej

Nowo zaślubiona małżonka Williama, Catherine, obserwowała defiladę z okna pierwszego piętra wojskowych koszar, w których mieściły się biura księcia Wellingtona.

Jak nakazuje tradycja w dniu oficjalnych urodzin, zwykle obchodzonych w drugą sobotę czerwca, monarcha wyrusza konnym powozem z Pałacu Buckingham do koszar gwardii konnej (Horse Guards Parade)
przy ulicy Whitehall w eskorcie przybocznej kawalerii.

Na placu ćwiczeń przed koszarami 85-letnia monarchini dokonuje inspekcji poszczególnych jednostek i odbiera wojskowe honory. Zwyczaj osobistego odbierania honorów wojskowych przez monarchę zapoczątkował syn Wiktorii, Edward VII.

Zakończenie parady zasygnalizowało 41 salw artyleryjskich w pobliskim Green Park. Elżbieta II wróciła do Pałacu Buckingham i obserwowała z balkonu przemarsz wojska i przelot samolotów RAF.

Nad Pałacem przeleciały m.in. pamiętające II wojnę światową myśliwce Spitfire, Hurricane, bombowiec Lancaster, wielozadaniowy Eurofighter Typhoon oraz jednostka akrobacji lotniczej Red Arrows. Ogółem w pokazie lotniczym wzięło udział ok. 25 samolotów.

ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z LONDYNU:

Parady wojskowe z okazji oficjalnych urodzin monarchy odbywają się w W. Brytanii od 1748 r.

Elżbieta II w ciągu 59 lat panowania tylko raz nie uczestniczyła w defiladzie z okazji oficjalnych urodzin - w 1955 r., gdy z powodu strajku na kolei uroczystość została odwołana. Po raz pierwszy oglądała ją z balkonu Pałacu Buckingham w 1934 r. Pierwszy raz odebrała ją osobiście w 1951 r., wówczas w zastępstwie chorego ojca Jerzego VI. Do 1987 r. uczestniczyła w defiladzie w mundurze jednostki, która paradowała ze swym sztandarem.

Z okazji oficjalnych urodzin monarcha ogłasza listę wyróżnionych osób. Tym razem królowa uhonorowała m.in. Colina Firtha, aktora nagrodzonego Oscarem za rolę jąkającego się monarchy Jerzego VI w filmie _ Jak zostać królem _. Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
styl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)