Notowania

anglia
29.01.2011 08:34

BBC skrytykowana za psie odchody

Chodzi o dziennikarski eksperyment, w którym wykorzystało psy do celowego zanieczyszczania ulicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gene Hunt/CC/Flickr)

BBC zostało skrytykowane za dziennikarski eksperyment, w którym wykorzystało psy do celowego zanieczyszczania ulicy. Dziennikarzom chodziło o wyraziste pokazanie, jak wyglądałoby otoczenie, gdyby nie odpowiadały za nie władze lokalne.

Telewizyjny program _ The Street That Cut Everything _ miał zilustrować, jakie mogą być skutki cięć wydatków publicznych dla mieszkańców konkretnej ulicy. Do tej poglądowej lekcji wybrano jedną z ulic w Preston w północno-zachodniej Anglii.

Jej mieszkańcom przyznano ulgę od podatku samorządowego, pokrywającego m.in. koszty wywózki śmieci, naprawy ulicznego oświetlenia, łatania dziur w jezdni itp. W zamian musieli sami rozwiązywać te problemy.

Aby dać im możliwość wykazania się, BBC podrzucała zdezelowane kanapy, zepsute lodówki, wraki samochodów i _ artystów _ upiększających ściany graffiti. Eksperyment przewidywał, że władze lokalne - z braku środków - nie kiwną palcem, by porządkować okolicę.

Ulicę pogrążono w ciemnościach, wyłączając latarnie. Mieszkańcom nie wolno było korzystać z miejskiej biblioteki. Tylko dzieci chodziły do szkoły jakby nic się nie stało, a w razie potrzeby nadal można było przywołać karetkę pogotowia lub straż pożarną. Władze samorządowe współpracowały z BBC, ale korporacja wzięła na siebie wszystkie koszty.

Eksperyment szedł dobrze i ulica szybko przekształcała się w slums, dopóki któryś z producentów programu nie wpadł na pomysł, że najlepszą ilustracją zapuszczenia okolicy będą widoczne wokół psie odchody. Kilkunastu mieszkańcom polecono, by dużo spacerowali z psami i nie ingerowali w ich czynności fizjologiczne.

Oburzyło to konserwatywnych polityków, którym program od początku nie podobał się jako alarmistyczny w tonie. Pomysł posłużenia się psami przez BBC uznano za nadużycie standardów dziennikarskich, niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy podatnika, finansującego BBC z rocznego abonamentu, ogólnie nietrafiony i w złym guście.

Konserwatywny poseł Stephen Hammond przygotowuje skargę do Ofcomu (Office of Communications) - państwowego regulatora mediów. Lider konserwatystów we władzach miejskich Preston Ken Hudson uznał, że program BBC ma niewielką wartość poznawczą, a jego koszt jest zbyt wysoki.

Program realizowany nakładem 1 mln funtów w okresie 6 tygodni, którego prezenterem ma być główny polityczny korespondent korporacji Nick Robinson, zostanie nadany w maju w dwóch odcinkach.

BBC sugeruje, że psy odwróciły uwagę od zasadniczej kwestii: czy usługi świadczone przez lokalne samorządy muszą być aż tak drogie? Pytany o to 59-letni uczestnik eksperymentu odparł stoicko: _ Za wcześnie, by wyrokować w tej sprawie _.

Ogłoszone przez koalicję konserwatystów z liberałami cięcia wydatków publicznych na sumę 81 mld funtów w okresie 4 lat dotkliwie uderzą w lokalne władze samorządowe, już teraz szukające oszczędności i sposobów zwiększenia przychodów m. in. przez podnoszenie opłat za parkowanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t123631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/brytyjscy;studenci;na;ulicach;walcza;z;podwyzka,55,0,726071.html) Brytyjscy studenci na ulicach walczą z podwyżką Rocznie mieliby płacić o 6 albo nawet 9 tysięcy funtów więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t84603.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bryrtyjscy;policjanci;znalezli;milion;funtow,243,0,709875.html) Bryrtyjscy policjanci znaleźli milion funtów Sąd zdecydował, że nie trzeba ich oddawać. Pieniądze będą przeznaczone na cele społeczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t97259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;rzad;tnie;zasilki;na;dzieci,137,0,685961.html) Wielka Brytania: Rząd tnie zasiłki na dzieci Chce zaoszczędzić 3 mld funtów rocznie. Będzie płacić tylko na młodsze pociechy.
Tagi: anglia, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz