Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek mediów
14.05.2011 06:21

"Cenzurę zastąpiły dominujące poglądy"

To wnioski uczestników Kongresu Obywateli Kultury, obradującego w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adele Prince/CC/Flickr)

W Polsce wolność słowa nie jest ograniczana administracyjnie, nie ma prawnie usankcjonowanej cenzury, ale niektóre poglądy dominują w debacie publicznej, przez co inne nie są słyszalne - ocenili uczestnicy debaty Kongresu Obywateli Kultury, obradującego w Warszawie.

We wczorajszej debacie, poświęconej współczesnym formom cenzury, wziął udział m.in. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. Jak mówił, obecne zapisy prawa promują pluralizm poglądów, jednak rzeczywistość czasami tego nie odzwierciedla. Zaznaczył jednak, że nie można tego porównywać np. z zakazem publikacji, z którym borykali się dziennikarze w Polsce przed 1989 rokiem. - _ Jeśli jest coś, co się nazywa sądową kontrolą, jest się do czego odwołać. Nie ma w ogóle porównania do tego, co się nazywa cenzurą prewencyjną _ - powiedział. Dworak

Jego zdaniem dbałości o wolność słowa sprzyjałyby szybsze i sprawiedliwe sądy, natomiast przepisy prawne w tej materii nie wymagają wielkich zmian. Wśród nich wymienił m.in. zapis w obowiązującej ustawie o rtv, który mówi, że programy publicznej radiofonii i telewizji powinny respektować chrześcijański system wartości. - _ Chrześcijańskie wartości są mi drogie, ale wcale nie muszą być zapisane w ustawie o rtv _ - powiedział.

Z kolei dziennikarz Artur Domosławski ocenił, że podstawowym problemem stojącym w Polsce m.in. przed dziennikarzami i artystami jest zmaganie się z _ dominującym, zastanym zestawem poglądów _. W jego ocenie osobom, które prezentują poglądy nie należące do tego zestawu, trudno jest przebić się do szerszej opinii publicznej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t41784.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/chca;rownego;vat;dla;prasy;i;internetu,235,0,829163.html) Chcą równego VAT dla prasy i internetu
Podobną opinię wyraziła Agnieszka Grzybek z Zielonych 2004 i Porozumienia Kobiet 8 Marca. - _ Każdy może mówić, co chce, ale problemem jest, by być usłyszanym. Mamy tego przykład teraz przy okazji dyskusji o budowie elektrowni atomowej w Polsce _ - wyjaśniła. Przypomniała też, że w polskim kodeksie karnym nadal istnieje zapis, że kto obraża uczucia religijne innych osób, może zostać skazany nawet na dwa lata pozbawienia wolności.

Z tego artykułu oskarżona była artystka Dorota Nieznalska, która także wzięła udział w debacie. Chodziło o fragment jej instalacji _ Pasja _, wystawianej na przełomie 2001 i 2002 r. w gdańskiej galerii _ Wyspa _. Nieznalska umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów. Została prawomocnie uniewinniona w 2010 r. - sąd uznał, że to media wypaczyły sens jej pracy.

Na Kongresie mówiła, że do dziś odczuwa konsekwencje tej sprawy. W jej ocenie urząd miasta w Gdańsku, który współfinansował tamtą wystawę, z powodu kontrowersji wokół _ Pasji _ odmawia udzielenia dotacji na realizację jej prac. - _ Bez trudu w Warszawie czy we Wrocławiu realizuję inne projekty, tylko Gdańsk traktuje mnie w tak wyjątkowy sposób _ - mówiła.

Kongres Obywateli Kultury obraduje również dzisiaj. Jego najważniejszym rezultatem ma być podpisanie Paktu dla Kultury - dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. budżetu państwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t137258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kgb;zajmie;sie;autorami;publikacji;o;zamachu,84,0,812372.html) KGB zajmie się autorami publikacji o zamachu Szef prokuratury uważa, że niektórzy dziennikarze dopuścili się _ tańca na grobach _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t136950.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/grecja;bez;informacji;strajk;dziennikarzy,104,0,807784.html) Grecja bez informacji. Strajk dziennikarzy Grecki kryzys dotknął kolejną grupę zawodową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t95534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;wolalbym;zeby;media;byly;polskie,173,0,807597.html) Kaczyński: Wolałbym, żeby media były polskie Prezes PiS uważa, że Polacy mają za mało pewności siebie, by dbać o polskość środków przekazu.
Tagi: rynek mediów, cenzura, wiadomości, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz