Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyskryminacja prawicy w TVP? RPO sprawdzi

0
Podziel się:

Irena Lipowicz będzie badać zdjęcie z anteny programów konserwatywnych dziennikarzy.

Dyskryminacja prawicy w TVP? RPO sprawdzi
(msz.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz (na zdjęciu) zbada, czy zdjęcie z ramówki programów konserwatywnych dziennikarzy jest zgodne z prawem.

Posłowie PiS w tej sprawie w ubiegłym tygodniu złożyli do Lipowicz wniosek. Paweł Grabczak z biura prasowego RPO powiedział, że RPO będzie badała tę sprawę.

Zdaniem posłów PiS znamiona praktyk dyskryminacyjnych mają decyzje o zdjęciu z anteny programów: Jana Pospieszalskiego _ Warto Rozmawiać _, Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego _ Wojna Światów _, Tomasza Sakiewicza _ Pod prasą _, Anity Gargas _ Misja Specjalna _, Bronisława Wildsteina _ Bronisław Wildstein przedstawia _, Rafała Ziemkiewicza _ Antysalon _, Wojciecha Cejrowskiego _ Boso przez świat _ oraz zwolnienie grupy dziennikarzy produkujących _ Wiadomości _ pod kierunkiem Jacka Karnowskiego i Joanny Lichockiej z prowadzenia programu _ Polityka przy kawie _.

Według Ujazdowskiego i Sellina tych wszystkich dziennikarzy łączy _ konserwatywny system wartości _ i zachowanie krytycyzmu wobec władzy publicznej. - _ Jesteśmy przekonani, że ta praktyka powinna się spotkać z reakcją RPO. Mamy nadzieję, że pani rzecznik podejmie w tej kwestii działania. Nie wyobrażamy sobie bezczynności tej instytucji _ - mówił we wtorek w Sejmie Ujazdowski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t111175.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ujazdowski;i;sellin;w;tvp;dyskryminacja,15,0,751375.html) Ujazdowski i Sellin: W TVP dyskryminacja
Posłowie napisali w swoim wniosku, że _ praktyki dyskryminacyjne kierownictwa telewizji naruszają prawa o randze konstytucyjnej, takie jak prawo do swobodnego wyrażania poglądów będące podstawą zasady pluralizmu _.

Ujazdowski podkreślił, że usunięcie tych dziennikarzy i ich programów z anteny to nie są zwykłe zwolnienia czy wewnętrzne decyzje TVP, ale świadomie podjęta praktyka dyskryminacyjna. Sellin dodał zaś, że _ te niepokojące zjawiska mają związek z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji z 6 sierpnia 2010 roku, która została przeprowadzona przez nową koalicję medialną PO - SLD - PSL _.

_ - Wygląda na to, że załatwiono krótkoterminowy interes polityczny, polegający na wyrzuceniu z telewizji publicznej dziennikarzy bądź programów niewygodnych dla tej koalicji medialnej i wszystkie zmiany do tego się ograniczyły i żadnych większych ambicji w tej sprawie nie ma. To nas niepokoi. Stąd nasz wniosek do prof. Lipowicz _ - zaznaczył Sellin.

_ - Nie jest celem tego zarządu wycinanie dziennikarzy jakiejkolwiek opcji. Wszystko zależy albo od propozycji, albo od ich dokonań antenowych i ocen tych programów _ - powiedział p.o. rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz. Jak tłumaczył, w lutym dobiega końca umowa na program _ Warto rozmawiać _. Trwają natomiast rozmowy i prace nad nowym programem Pospieszalskiego. W czwartek spotkał się on z prezesem TVP Bogusławem Piwowarem. Jak mówią przedstawiciele TVP, program Pospieszalskiego ma szansę wejścia do pasma publicystycznego zaplanowanego we wiosennej ramówce.

styl
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)