Notowania

Przejdź na
economist
08.07.2011 11:34

Economist: Polska nie może być kaznodzieją

Popularny tygodnik zwraca uwagę na styl rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Polska nie może równocześnie prawić UE kazań i przedkładać jej błagalnych próśb o pomoc w formie wysokich funduszy spójnościowych - pisze _ The Economist _. Tygodnik poświęca polskiej prezydencji stałą rubrykę Charlemagne.

Na zdjęciu Donald Tusk, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim

_ Economist _ radzi polskiemu rządowi, by brał przykład z Belgii, która sprawowała prezydencję w drugiej połowie 2010 roku i ledwo ją było widać. Zamiast forsowania wielkich ambicji, by zrealizowali je inni, rząd Donalda Tuska zrobi lepiej, jeśli da się poznać od strony kompetencji.

_ - Jeśli Polska chce, by inni ją pobłogosławili, to powinna okazać umiar i wyrzeczenie. Lepszy umiarkowany sukces niż pełna chwały klapa _ - napisał Charlemagne._ - Polska nie może równocześnie prawić kazań i wnosić błagalnych próśb. Zbyt ambitna prezydencja, nawet otoczona aureolą złotych unijnych gwiazd, może wywołać więcej animozji niż pochwał _ - dodał.

_ - Pomyślna prezydencja może dokończyć negocjacje rozpoczęte przez innych. Nieudana może zwrócić niepożądaną uwagę na siebie. Węgrzy zaczęli źle wśród wrzawy spowodowanej ustawą medialną, ale zakończyli dobrze kończąc rozmowy akcesyjne z Chorwacją _ - zauważył Charlemagne.

Oskarżenie przed egotyzmem kierowane przez Polskę pod adresem UE może drażnić. Charlemagne przypomina, że polski rząd sam dopiero co zablokował unijne propozycje obniżenia emisji CO2 z 20 do 25 procent do 2020 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku, mając na uwadze interes gospodarki uzależnionej od węgla.

_ - W jaki sposób Polska chce udawać, że mówi w imieniu UE na listopadowym szczycie klimatycznym w Durbanie? _ _ Polska jest też największym odbiorcą unijnych funduszy na pomoc regionalną i chce większego wspólnego budżetu, co ustawia ją w kolizji z dużymi krajami, jak np. W. Brytania, które chcą jego zmniejszenia _ - zaznacza komentarz.

_ - Ufny w siebie euroentuzjazm wsparty jednym z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego może łatwo zejść na drogę arogancji _ - przestrzega Charlemagne.

Jako przykład tej skłonności wskazuje na wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat strefy Schengen i kryzysu greckiego, a także ministra Jacka Rostowskiego na temat eurostrefy, której Polska nie jest członkiem, nie spełnia kryteriów członkowstwa, a mimo to stawia warunki i nie szczędzi dobrych rad.

Inaugurację polskiej prezydencji nazywa Charlemagne _ wielkim hałasem o nic _ wskazując, iż po Traktacie z Lizbony prerogatywy rotacyjnej prezydencji są ograniczone.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t140023.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/buzek;oczekiwania;wobec;nas;sa;duze,19,0,864019.html) Buzek: Oczekiwania wobec nas są duże Polska jest już u sterów Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przejmie przewodnictwo od premiera Węgier. Parlament zbierze się na specjalnym posiedzeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t137002.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/priorytety;prezydencji;wedlug;pis;obrona;chrzescijan;na;swiecie,193,0,841409.html) Priorytety prezydencji według PiS: Obrona chrześcijan na świecie - _ Chrześcijanie są w XXI wieku najbardziej prześladowani w dziejach _ - mówi Jarosław Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/donald;tusk;uczy;sie;angielskiego;po;co,220,0,833756.html) Donald Tusk uczy się angielskiego. Po co? Wszystko po to, by dobrze wypaść podczas polskiej prezydencji i liczyć się w walce o stanowisko szefa Komisji Europejskiej w 2014 roku.
Tagi: economist, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz