Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Guardian": Polska to stadiony i kościoły

0
Podziel się:

Piłkarskie stadiony to murawa optymizmu, pisze dziennik.

"Guardian": Polska to stadiony i kościoły
(PAP/Adam Warżawa)
bECGotmJ

Piłkarskie stadiony to murawa optymizmu, a beatyfikacja Jana Pawła II to wyraz tęsknoty za czasami narodowej solidarności - sugeruje dzisiejszy _ Guardian _ w kolejnym pakiecie artykułów o Polsce w ramach serii _ Nowa Europa _.

_ Dźwigi na placach budowy stały się w Polsce równie pospolite jak bocianie gniazda na wsiach _ - pisze reporterka gazety Julia Kollewe. Budowlany boom, jak twierdzi, uchronił Polskę przed recesją 2009 r., a sektor budownictwa odgrywa ważną rolę w gospodarce - wnosi 7 proc. PKB wobec 6 proc. w przypadku gospodarki brytyjskiej.

Blisko 80 proc. projektów infrastrukturalnych w ramach przygotowań do Euro 2012 realizowanych jest terminowo, a 65 proc. Polaków przekonanych jest, że zostaną ukończone na czas - powiedział gazecie Mikołaj Piotrowski z PL.2012 - spółki nadzorującej i koordynującej przygotowania do Euro 2012. Jeszcze niedawno ledwie 20 proc. było w tym względzie optymistami.

bECGotmL

Chris Williamson, główny ekonomista firmy Markit w Londynie obawia się jednak, że cięcia wydatków publicznych podyktowane chęcią zmniejszenia deficytu sektora finansów zaszkodzą perspektywom budownictwa, ponieważ obok środków unijnych jest ono finansowane z budżetu.

Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II to według Juliana Borgera _ okazja, by Polska żyła nostalgią za swym ulubionym synem i za mniej skomplikowanymi czasami, kiedy Kościół i naród stali ramię w ramię w ramię w obliczu wspólnego wroga _.

Jednak zdaniem rzeźbiarza Czesława Dźwigaja spod Krakowa, który na swym koncie ma kilkadziesiąt pomników Jana Pawła II, _ poczucia narodowej solidarności, które uosabiał papież nie uda się odbudować _.

bECGotmR

W reportażu ze Świebodzina, gdzie wzniesiono największą rzeźbę Chrystusa w świecie, Helen Pidd i Julian Borger zauważają, że ponad 90 proc. społeczeństwa deklaruje się jako katolicy, ale tylko 45 proc. regularnie uczestniczy w niedzielnej mszy św. w porównaniu z 60 proc. przed 1989 r.

Adam Balcer z ośrodka Demos powiedział _ Guardianowi _, że nie wierzy w to, że w Polsce nastąpi _ głęboka i szeroka _ sekularyzacja na wzór hiszpański. Sądzi, że Kościół w Polsce będzie z wolna podążał drogą irlandzką i włoską, pozostając ważnym elementem narodowej tożsamości.

Mimo, że wielu Polaków to ludzie religijni, gdy siadają za kierownicą samochodu nie widzą bliźnich w innych kierowcach, lecz zachowują się jak poganie - skarży się ksiądz Marian Midura organizujący dni refleksji dla kierowców.

Z danych za 2009 r. wynika, że w Polsce przypada 12 śmiertelnych wypadków drogowych na 100 tys. mieszkańców wobec 3,8 w W. Brytanii. Niewykluczone jest to, że Polacy zdają egzaminy na prawo jazdy na Ukrainie i w Czechach, gdzie są tańsze i łatwiejsze niż w Polsce - pisze _ Guardian _.

bECGotmS

Lewicowy autor Sławomir Sierakowski z grupy Krytyka Polityczna napisał w _ Guardianie _, że Polska powinna się stać mostem między Wschodem, a Zachodem, a jeśli tego nie zrobi to takim mostem staną się Chiny. Opinia ta wywołała ożywioną debatę wśród czytelników. _ Po co mosty, skoro są telefony _? - napisał jeden z nich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t130304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jakubiak;zostana;nam;tylko;stadiony,173,0,762285.html) Jakubiak: Zostaną nam tylko stadiony Była minister sportu krytykuje sposób przygotowań Polski na Euro 2012.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pseudokibice;beda;sadzeni;na;stadionach,161,0,805793.html) Pseudokibice będą sądzeni na stadionach Minister sprawiedliwości przedstawi projekt ustawy pozwalającej na skuteczną walkę ze stadionowymi bandytami.
bECGotnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)