Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrowersyjne reality show z dziećmi

W bułgarskim Big Brother Family wystartują całe rodziny. Udział dzieci już wzbudził protesty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(San Jose Library/CC/Flickr)

Nową edycję programu bułgarskiej telewizji Nowa reklamowano jako Big Brother Family. Do udziału zapraszano całe rodziny lub pary z dziećmi. Zgoda rodziców miała gwarantować ochronę praw małych uczestników show, ale pomysł wzbudził sprzeciw opinii publicznej.

Główna wygrana - 200 tys. lewów (100 tys. euro), mieszkanie i samochód - miała przyciągnąć właśnie rodziny. _ _

_ - Naszym celem jest pokazanie oblicza współczesnej bułgarskiej rodziny, jej wartości, kryzysów, wolności, którą partnerzy są w stanie dać sobie nawzajem _ - tłumaczył jeden z producentów.

Zapowiedź udziału dzieci w tego rodzaju show wzbudziła sprzeciw opinii publicznej jeszcze w styczniu, kiedy zaczęły się castingi. Ponad 130 organizacji pozarządowych wypowiedziało się przeciwko programowi. Zorganizowano akcję _ Big Brother nie jest dla dzieci _, wzywano producentów i rodziców, by zrezygnowali z wchodzenia do zamkniętego domu Wielkiego Brata z małymi dziećmi.

Program narusza prawa dzieci

Producent Niko Tuparew tłumaczył, że koncepcja powstała pod wpływem bardzo popularnych w ostatnim roku w Bułgarii tureckich seriali, których tematem jest tradycyjna rodzina i jej wartości. Seriale zrobiły prawdziwą furorę, przyciągając przed ekrany tłumy widzów i zachęcają nawet rdzennych Bułgarów do nadawania tureckich imion dzieciom.

Według Weliny Todorowej z Instytutu Prawa Bułgarskiej Akademii Nauk zaangażowanie dzieci do Big Brothera narusza ich prawa gwarantowane przez Konwencję Praw Dziecka ONZ. _ - Można nawet mówić o wykorzystywaniu pracy dzieci, gdyż podstawowym motywem ich rodziców jest wzbogacenie się dzięki udziałowi w programie _ - mówi Todorowa. Przypomina przy tym tekst konwencji, który zakazuje ingerowania w życie osobiste i rodzinne dziecka.

Program ruszył na początku tygodnia. Za ustępstwo organizatorów uznano fakt, że dzieci wejdą do zamkniętego domu dwa tygodnie później i że nie będą miały konkretnych zadań do wykonania, jak ich rodzice.

Psycholodzy alarmują: to może być trauma

Według psychologów pozbawienie dzieci ich naturalnego środowiska może spowodować u nich traumę. Z drugiej strony trzymiesięczne przebywanie w zamkniętej przestrzeni domu w Big Brotherze spowoduje zmiany w stosunkach między rodzicami, które również mogą odbić się negatywnie na dzieciach. Udział dzieci jest niebezpieczny nie tylko dla małych uczestników programu, lecz i dla dzieci z drugiej strony ekranu - dodają eksperci.

Władze i Rada Mediów Elektronicznych, nadzorująca pracę stacji radiowych i telewizyjnych, nie podjęły żadnych działań. Wiceminister oświaty Miłka Kodżabaszewa oceniła tylko, że _ dzieci są wyjątkowo wrażliwą grupą _. Udział w takim programie - dodała - _ może wywołać niespodziewany wpływ na psychikę _. Rządowa Agencja ds. Obrony Dziecka stwierdziła, że udział dzieci w Big Brotherze _ nie stwarza dobrych warunków ich rozwoju i pozwala na ingerencje w ich osobistą przestrzeń _.

Internetowej gazecie Mediapool posłowie i członkowie Rady Mediów Elektronicznych tłumaczyli, że _ mają związane ręce _ i nie mogą niczego zakazać, dopóki nic nie zostało wyemitowane. Maja Wapcarowa z rady dodała, że _ należy zorganizować szeroką społeczną dyskusję _.

Telewizja może być ukarana

Tagi: telewizja, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz