Notowania

aplikacje
02.02.2011 15:24

Liczba aplikacji dla komórek urośnie dwukrotnie

Analitycy: 17,7 mld aplikacji dla telefonów ściągną ich użytkownicy na świecie w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Redbaron/Dreamstime.com)

17,7 mld aplikacji dla telefonów komórkowych ściągną ich użytkownicy na świecie w tym roku ze sklepów internetowych - prognozują analitycy firmy Gartner. W ubiegłym roku ściągnęli oni 8,2 mld aplikacji - o ponad 100 proc. mniej.

Aplikacje mobilne to programy działające w telefonach komórkowych. Mogą to być np. gry komputerowe, programy ułatwiające prowadzenie biznesu, pomagające w nauce języków obcych czy społecznościowe.

Eksperci Gartner prognozują, że od czerwca 2008 r. - kiedy został uruchomiony pierwszy sklep internetowy z takimi aplikacjami - do końca 2014 r. na telefony komórkowe ściągniętych zostanie 185 mld takich programów. "Wielu zastanawia się, czy ściąganie takich aplikacji to tylko moda, która - jak każda - przeminie. Naszym zdaniem nie" - uważa analityk Gartner Stephanie Baghdassarian.

Eksperci wskazują, że do głównych graczy na rynku aplikacji mobilnych należą: Apple App Store, Android Market, Nokia Ovi Store, Research In Motion (RIM) App World, Microsoft Marketplace i Samsung App.

Prognozują, że darmowe aplikacje będą stanowiły 81 proc. spośród 17,7 mld ściągniętych w bieżącym roku. Szacują też, że przychody sklepów oferujących te aplikacje w 2010 r. osiągnęły 5,2 mld dolarów. Przychody te są dzielone pomiędzy właścicieli sklepów i twórców aplikacji.

Gartner to firma analityczna, zajmująca się badaniami branży IT. Powstała w 1979 roku. Zatrudnia 1,2 tys. analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.

Czytaj w Money.pl

Tagi: aplikacje, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz