Notowania

wiadomości
17.07.2011 11:35

Miliband: Imperium Murdocha należy ukrócić

Władzę wpływowego magnata w mediach chce ukrócić lider brytyjskiej Partii Pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/CC/<br>World Economic Forum)

Lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband zaapelował o przyjęcie nowych uregulowań ws. własności mediów, by zapobiec niebezpiecznej koncentracji władzy w rękach koncernu News Corp. należącego do Ruperta Murdocha.

_ - Murdoch ma niezdrowy udział w rynku mediów, co doprowadziło do nadużyć władzy _ - stwierdził Miliband w wywiadzie dla tygodnika _ Observer _.

Po zamknięciu tabloidu _ News of the World _ z powodu afery podsłuchowej w rękach Murdocha znajdują się trzy tytuły prasowe _ Sun _, _ Times _ oraz _ Sunday Times _. Miejsce _ NotW _ ma zająć nowe niedzielne wydanie _ Sun _.

Jego holding jest też właścicielem 39 proc. udziałów w największej telewizji komercyjnej w W.Brytanii BSkyB. Wprawdzie na skutek skandalu News Corp został zmuszony do poniechania planów przejęcia pozostałych 61 proc., na co już uzyskał wstępną zgodę rządu, ale już teraz faktycznie ją kontroluje.

_ - Myślę, że należy zbadać dopuszczalność sytuacji, w której jednej osobie wolno posiadać ponad 20 proc. rynku prasowego, platformę Sky oraz Sky News _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t74772.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/dziennikarze;wykradli;dane;bylego;premiera;wielkiej;brytanii,175,0,871087.html) Dziennikarze wykradli dane byłego premiera Wielkiej Brytanii?

_ - Taka sytuacja jest niezdrowa, ponieważ zakres władzy w ręku jednego człowieka doprowadził do nadużyć w jego organizacji. Jeśli dąży się do ich zminimalizowania, to taka koncentracja władzy jest w oczywisty sposób niebezpieczna _ - dodał.

Według niego wycofanie się News Corp. z planów przejęcia pełnej kontroli nad BSkyB, zamknięcie _ NotW _ oraz ustąpienie Rebeki Brooks, byłej redaktorki naczelnej tabloidu z funkcji dyrektor wykonawczej News International - spółki zależnej News Corp., to dla opinii publicznej za mało.

Obowiązujące obecnie prawo własności w mediach nazwał Miliband przestarzałym. Porównał je z zasadami epoki analogowej w czasach technologii cyfrowej i satelitarnej. Jego propozycja skierowana jest do liderów partii konserwatywnej i liberalnych demokratów.

Murdoch przeprasza za hakerski skandal z podsłuchami (AP, ang):

Tymczasem partia liberalnych demokratów napisała do nadzorcy rynku mediów - Ofcomu z apelem, by zbadał, czy słuszne jest, by posiadacze licencji BSkyB, w świetle burzy w macierzystej spółce News Corp. Murdocha nadal ją mieli.

Autorzy listu, w tym wiceszef partii Simon Hughes i jej prezes Tim Farron, sądzą, że 39 proc. udziałów to dość, by mieć najwięcej do powiedzenia w sprawach bieżących i kształtować strategiczne decyzje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t128718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afera;podsluchowa;policja;naciskala;na;guardiana,198,0,874182.html) Afera podsłuchowa. Policja naciskała na "Guardiana" Najwyższe kierownictwo Scotland Yardu w prywatnych rozmowach z redaktorem naczelnym Guardiana Alanem Rusbridgerem twierdziło, że relacje gazety na temat tzw. afery podsłuchowej są nieprawdziwe i przesadne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t47060.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/milioner;przeprasza;ludzi;w;ogloszeniach,95,0,874079.html) Milioner przeprasza ludzi w ogłoszeniach _ Mam świadomość, że zwykłe przeprosiny nie wystarczą _ - mówi Rupert Murdoch.
Tagi: wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz