Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nagroda nobla
01.02.2009 08:45

Minął termin zgłaszania kandydatur do nagrody Nobla

Członkowie komitetów z poszczególnych dziedzin rozpoczynają żmudną selekcję.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szwedzkie instytucje przyznające te prestiżowe wyróżnienia przyjmowały listy z propozycjami nazwisk tegorocznych laureatów tylko do końca stycznia. Teraz członkowie komitetów z poszczególnych dziedzin rozpoczną żmudną selekcję. *
Nominować kandydatów do nagrody Nobla mogły między innymi instytucje naukowe oraz nobliści z poprzednich lat. Nieoficjalnie wiadomo, że kilkaset propozycji nazwisk wpłynęło do przyznającej literackiego Nobla Akademii Szwedzkiej. Jak zwykle sporo nominacji trafiło też do odpowiedzialnej za wybór laureatów w naukach ścisłych Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk oraz do Instytutu Karolinska, który przyznaje Nobla w dziedzinie medycyny.

Zgodnie z wolą Alfreda Nobla żaden naukowiec czy pisarz nie może zgłosić samego siebie. Tegorocznych laureatów poznamy zgodnie z tradycją dopiero w październiku. Do tego czasu przez siedem miesięcy kandydatury będą selekcjonowane oraz opiniowane, a jesienią zostaną poddane głosowaniu. Dokumenty dotyczące wyboru kandydatów są tajne przez 50 lat.

Tagi: nagroda nobla, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, IAR, media, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz