Notowania

węgry
10.02.2011 10:56

Największy dziennik Węgier skarży ustawę

Nepszabadsag zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę medialną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DRB62/CC/Flickr)

*Największy dziennik węgierski _ Nepszabadsag _ zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego obowiązującą od 1 stycznia ustawę medialną, o czym informuje na swojej stronie internetowej. *

Spółka Nepszabadsag zaskarżyła ustawę medialną do TK _ wnosząc o unieważnienie jej zapisów ograniczających wolność prasy w sposób niezgodny z konstytucją _ - pisze gazeta.

Skargę złożyli we wtorek redaktor naczelny centrolewicowej gazety Karoly T. Voeroes i prezes stowarzyszenia pracowników gazety Karoly Kelen.

Dziennik krytykuje w ustawie niejasną definicję +produktów medialnych+, kompetencje i skład nowej instancji nadzorczej mediów, Rady Medialnej, której członkami są obecnie wyłącznie członkowie centroprawicowej partii rządzącej Fidesz, oraz zapisy dotyczące kar za naruszenie ustawy.

_ Łącznie problemy te mogą w sposób przesadny i zbędny ograniczyć konstytucyjne prawo do wolności prasy i wolności słowa _ - uważa gazeta.

Dziennik podkreśla m.in., że ustawa daje instancji nadzorczej prawo do sprawdzania, czy nie doszło _ nie tylko do wykroczeń, lecz także popełnienia szkód dla interesów osób trzecich _, umożliwiając wszczynanie postępowania przeciwko mediom _ nawet w przypadku zachowań legalnych _.

Maksymalne wymiary kar - np. 10 mln ft (144 tys. zł) w przypadku tygodników i 25 mln ft (360 tys. zł) w przypadku dzienników i portali internetowych - są tak wysokie, że _ ich zastosowanie może unicestwić gospodarczo każdego dostawcę treści medialnych _, zaś zasady określania ich wysokości są _ nadzwyczaj mętne, stwarzając szerokie pole dla ewentualnych arbitralnych decyzji organów nadzorczych _.

Gazeta zwraca także uwagę, że ustawa weszła w życie zaledwie jeden dzień po jej oficjalnym opublikowaniu w dzienniku ustaw 31 grudnia, nie dając zainteresowanym stronom czasu na przygotowanie się.

Węgry zmienią kontrowersyjne prawo medialne? (Euronews, ang.):

Nowa węgierska ustawa medialna wywołała ostrą krytykę w kraju i za granicą. 7 lutego Budapeszt zgodził się pod naciskiem Komisji Europejskiej wprowadzić do niej zmiany.

Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes miała trzy _ poważne wątpliwości _ co do zgodności ustawy z prawem UE. Dotyczyły one tego, że po pierwsze, ustawa wprowadza wymóg _ wyważonej informacji _ także w _ audiowizualnych blogach _, chociaż zwykle w UE dotyczy on tylko telewizji. Po drugie, ustawa umożliwia nakładanie kar finansowych na media z innych państw członkowskich UE, a po trzecie, zobowiązuje do rejestracji wszystkie media, w tym elektroniczne

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t74785.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;miekna;ue;juz;zadowolona,118,0,763766.html) Węgry miękną? UE już zadowolona Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes liczy, że Budapeszt zmieni ustawę medialną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/wegry;bronia;swojej;ustawy;medialnej,80,0,763472.html) Węgry bronią swojej ustawy medialnej Rząd Victora Orbana twierdzi, że kontrowersyjna ustawa jest zgodna z prawem UE.
Tagi: węgry, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz