Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nakręcą dokument o Euro 2012

0
Podziel się:

Grupa polskich filmowców planuje wspólną produkcję.

Nakręcą dokument o Euro 2012
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Grupa znanych polskich filmowców, wśród nich reżyser Borys Lankosz i operator Wojciech Staroń, planuje wspólną realizację dokumentu na temat Euro 2012. Głównym autorem filmu będzie ceniony dokumentalista Marcin Koszałka.

Koszałka, który za krótkometrażowy obraz _ Deklaracja nieśmiertelności _ zdobył nagrodę na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach, jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Artysta chce, by poszczególne fragmenty dokumentu o organizowanych przez Polskę i Ukrainę Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, wątki, które złożą się później na jedną filmową całość, realizowali różni reżyserzy. _ - Zgodę na pracę przy tym filmie wyrazili już Borys Lankosz i Magdalena Piekorz _ - powiedział Koszałka.

Jak dodał, do współpracy zaproszeni zostali także trzej znakomici polscy operatorzy: Bogdan Dziworski, Wojciech Staroń (laureat Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale za zdjęcia do filmu _ El premio _) oraz Adam Bajerski, nagradzany autor zdjęć do filmów Andrzeja Jakimowskiego.

Celem jest stworzenie pełnometrażowego dokumentu, który będzie pokazywany w kinach. Kamery zostaną skierowane na polskich piłkarzy, a także na polskich kibiców - twórcy filmu zamierzają rejestrować emocje publiczności oglądającej mecze.

Zdjęcia mają być kręcone przed Euro, w jego trakcie - w czerwcu 2012 r., oraz po zakończeniu mistrzostw. Będą realizowane przez kilka ekip, w różnych miejscach Polski, a także za granicą. _ - Jedna z ekip pojedzie do Jerozolimy, by tam obserwować reakcje izraelskiej Polonii na przebieg mistrzostw _ - opisuje swoje plany Koszałka.

Dla operatorów dużym wyzwaniem artystycznym ma być filmowanie zawodników w trakcie sportowej rywalizacji na stadionie. _ - Chcemy, by zdjęcia piłkarzy podczas meczów zostały podniesione do rangi sztuki _ - podkreślił reżyser.

Główny temat planowanego filmu to: _ ludzie pod presją _, na których ciąży wielka odpowiedzialność - powiedział Koszałka. - _ Zamierzamy pokazać również reakcję naszego społeczeństwa na Euro i stworzyć swego rodzaju +portret Polski współczesnej+. Myślę, że tak wielka impreza w naszym kraju, która wyzwoli w ludziach niezmiernie silne emocje, to dla dokumentalisty znakomita szansa na stworzenie ważnego, wiele mówiącego filmu - o nas, o tym, jacy jesteśmy _ - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że w filmie nie będzie komentarzy, ocen; ma to być przede wszystkim czysta obserwacja - środowiska piłkarskiego i kibiców - skłaniająca widza do własnych refleksji.

Dofinansowanie na realizację dokumentu Koszałki przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zgodnie z intencjami autorów, film powinien trafić do kin po mistrzostwach (daty jeszcze nie określono).

Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych (np. nagradzanych _ Takiego pięknego syna urodziłam _ z 1999 r. i _ Deklaracja nieśmiertelności _ z 2010 r.), a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: _ Pręg _ Magdaleny Piekorz, _ Rysy _ Michała Rosy, _ Rewersu _ Borysa Lankosza i _ Uwikłania _ Jacka Bromskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t139964.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraincy;przewiduja;klopoty;na;euro;2012,117,0,837237.html) Ukraincy przewidują kłopoty na Euro 2012 Wicepremier Ukrainy do spraw Euro 2012 Borys Kolesnikow przyznał, że najbardziej niepokoi go w przygotowaniach do Mistrzostw kwestia przejść granicznych. Dopiero po niej może wymienić infrastrukturę drogową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t139318.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;zabezpieczenie;euro;2012;wydamy;200;mln;zlotych,54,0,829238.html) Na zabezpieczenie Euro 2012 wydamy 200 mln złotych Szef BBN Stanisław Koziej przyznaje jednak, że mogą być potrzebne większe środki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t111161.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/scisk;w;hotelach;na;euro;2012;brakuje;miejsc,137,0,828553.html) Ścisk w hotelach na Euro 2012, brakuje miejsc Branża hotelarska spodziewa się fali chętnych, którzy wstrzymywali się z decyzją o zarezerwowaniu pokoju do czasu wylosowania biletów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)