Notowania

telewizja
13.05.2011 17:13

Od 2013 roku wyłącznie telewizja cyfrowa

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska, Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls.

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za opowiedziało się 279, przeciw było 140. Teraz ustawa trafi do Senatu. Reguluje ona kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy.

Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji, która zapozna społeczeństwo ze zmianą w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls. Zobowiązani oni będą do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej. Cyfryzację promuje również strona internetowa resortu infrastruktury www.cyfryzacja.gov.pl.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu pierwszego i po 8 programów w ramach drugiego oraz trzeciego). Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza także lepszą jakość obrazu i dźwięku.

Transmisja cyfrowa - to także w rezultacie szersza oferta programowa i niższe koszty nadawania; pozwala też na emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej mogą się rozwinąć usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t113811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dworak;naszym;zadaniem;zarzadzanie;zmiana;w;mediach,93,0,695389.html) Dworak: Naszym zadaniem zarządzanie zmianą w mediach Nowy szef KRRiT uważa, że zmiany wprowadzane są za późno.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruszyla;naziemna;telewizja;cyfrowa,7,0,684807.html) Ruszyła naziemna telewizja cyfrowa Na początek korzystać z niej mogą mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t46422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/senat;odrzuci;sprawozdanie;krrit,55,0,827191.html) Senat odrzuci sprawozdanie KRRiT? Senacka komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się za odrzuceniem przez Senat sprawozdania KRRiT z działalności w 2010 r.
Tagi: telewizja, wiadomości, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz