Notowania

wegry
19.01.2011 16:18

Orban atakowany za ustawę medialną

Premier Węgier szykuje ustawę, która nakaże publikować zrównoważone informacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Węgierski premier Viktor Orban znalazł się w ogniu krytyki ze strony europosłów za przyjętą na Węgrzech kontrowersyjną ustawę medialną. Część posłów przywitała go z zaklejonymi ustami i pustymi czołówkami węgierskich gazet z napisem _ ocenzurowano _.*

Protest i krytyczne uwagi ze strony socjalistów, liberałów i Zielonych zdominowały debatę, która miała być poświęcona priorytetom węgierskiego przewodnictwa w UE. Lider Zielonych Daniel Cohn-Bendit posunął się do nazwania Orbana _ europejskim Chavezem, nacjonalistycznym populistą, który nie rozumie idei demokracji _. Orban odpierał krytykę, zarzucając posłom _ obrazę węgierskiego narodu _.

_ - Proszę wycofać ustawę i przedstawić lepszą, bardziej zrównoważoną _ - apelował lider socjalistów Martin Schulz. Protestował głównie przeciwko temu, że wpływowa Rada ds. Mediów, wybierana przez węgierski parlament, ma prawo karać media za _ niezrównoważone politycznie _ publikacje, a wszyscy członkowie Rady (pięć osób) należą do partii rządzącej Fidesz.

Obrońcy praw człowieka i wolnych mediów uważają ustawę za próbę tłumienia swobody wypowiedzi. Schulz skrytykował też Orbana za dywan, ułożony w budynku Rady UE w Brukseli z okazji węgierskiej prezydencji. Widnieje na nim m.in. mapa historycznych, wielkich Węgier sprzed 1848 roku. _ - Co panu to da? Co to za symbol, co to za przesłanie? _ - dociekał niemiecki europoseł.

_ - Mam nadzieję, że wykorzysta pan większość dwóch trzecich (w swoim parlamencie), by zagwarantować pluralizm i zmienić ustawę możliwe najszybciej _ - powiedział lider liberałów Guy Verhofstadt.

_ - Zrównoważona informacja nie istnieje. Czy Nixon uważałby za zrównoważone informacje na temat Watergate? Czy George W. Bush - na temat Abu Ghraib? Informacja musi przeszkadzać politykom, dlatego pana ustawa nie jest w dzisiejszych czasach zgoda z wartościami UE _ - uznał Cohn-Bendit, który odmówił udziału w tradycyjnym obiedzie szefów frakcji z przedstawicielem nowego unijnego przewodnictwa.

Orban apelował do eurodeputowanych, by nie mieszać krytyki polityki węgierskiej z unijną prezydencją. _ Jestem gotowy do walki. Ale jeśli to państwo zrobią, to ucierpi cała UE _ - ostrzegł. Powtórzył obietnicę, że Węgry zmienią ustawę, jeśli okaże się to konieczne po ocenie, prowadzonej obecnie przez Komisję Europejską.

_ - Jeśli ktoś chce walczyć o wolność prasy, to może liczyć na pomoc antykomunistycznego rządu węgierskiego, który ma doświadczenia w tej materii _ - zadeklarował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/orban;broni;wegierskiej;ustawy;medialnej,40,0,754984.html) Orban broni węgierskiej ustawy medialnej _ - Nie zaakceptujemy żadnych specjalnych reguł dla Węgier _ - zapowiada premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t129143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegrzy;wyszli;na;ulice;bronia;mediow,53,0,753973.html) Węgrzy wyszli na ulice. Bronią mediów 10 tysięcy ludzi demonstrowało przed gmachem parlamentu przeciwko ustawie medialnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t129099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/wegry;stanowcze;porzadek;w;mediach;musi;byc,209,0,753617.html) Węgry stanowcze: Porządek w mediach musi być Prezydent Pal Schmitt oświadczył, że jego kraj utrzyma kontrowersyjną ustawę medialną.
Tagi: wegry, ustawa medialna, parlament europejski, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz