Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
17.01.2011 14:36

Orban broni węgierskiej ustawy medialnej

- Nie zaakceptujemy żadnych specjalnych reguł dla Węgier - zapowiada premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orbanviktor.com)

*Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Bild _, że w swoim wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu będzie bronił kontrowersyjnej i krytykowanej w UE węgierskiej ustawy medialnej. *

_ - Nie zaakceptujemy żadnych specjalnych reguł dla Węgier. Nie pozwolimy, by zabraniano nam stosować reguły, jakie mają inne państwa UE odnośnie postępowania z mediami. Nawet najostrzejsze komentarze i zbieranie podpisów nic tu nie zmienią _ - zapowiedział Orban.

Według niego rząd Węgier miał wystarczająco dużo powodów, by przyjąć ustawę o mediach. _ - Od roku faktycznie nie było żadnego nadzoru nad mediami. Publiczne radio i telewizja nie miały dyrektorów. Naruszanie godności ludzkiej w naszych mediach było i jest codziennością. Nie istniały żadne reguły dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą i pornografią albo w sprawie antysemickich nagonek, przede wszystkim w internecie. Nasza nowa ustawa rozwiązała ten problem. I nie zawiera ona żadnego przepisu, jaki nie znajdowałby się w ustawach innych krajów UE. Nic innego nie wykaże również analiza Komisji Europejskiej, której oczywiście się podporządkujemy _ - powiedział premier Węgier.

Orban zapewnił też, że w ustanowionej przez nową ustawę Radzie ds. Mediów zasiadają wyłącznie fachowcy.

Węgierska ustawa medialna weszła w życie na Węgrzech 1 stycznia. Przewiduje, że wpływowa Rada ds. Mediów ma prawo wymierzać mediom surowe kary za _ niewyważone _ publikacje. Kary te mogą wynosić do 200 mln forintów (700 tys. euro) w przypadku mediów elektronicznych i 25 mln forintów (89 tys. euro) w przypadku dzienników lub publikacji internetowych. Wszyscy członkowie Rady (pięć osób) są członkami partii rządzącej Fidesz.

Węgry, które 1 stycznia objęły przewodnictwo w UE, były z powodu ustawy medialnej ostro krytykowane przez Niemcy, Wielka Brytanię i Francję. W środę premier Orban zaprezentuje w Parlamencie Europejskim w Strasburgu program węgierskiej prezydencji. W debacie zapewne padną kolejne krytyczne głosy na temat ustawy medialnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wegrzy;beda;tlumaczyc;sie;przed;unia,143,0,747663.html) Węgrzy będą tłumaczyć się przed Unią Mają konsultować z kolegium KE kształt kontrowersyjnej ustawy medialnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;zapraszaja;obwe;w;sprawie;mediow,98,0,746082.html) Węgry zapraszają OBWE w sprawie mediów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie krytykuje węgierską ustawę medialną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;wegier;nie;ugnie;sie;przed;unia,35,0,744227.html) Premier Węgier "nie ugnie się" przed Unią Viktor Orban zdecydowanie odrzucił krytykę UE dotyczącą nowelizacji ustawy medialnej na Węgrzech.
Tagi: węgry, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz