Notowania

krrit
03.08.2010 18:14

PO poprze kandydatów Lewicy do KRRiT

Platforma zarządziła w głosowaniu nad nową Radą dyscyplinę klubową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)

Została zarządzona dyscyplina klubowa w sprawie głosowania nad kandydatami do KRRiT. _ - Wesprzemy kandydatów zgłoszonych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej _ - powiedział szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów, zgłoszonych przez kluby poselskie. Są to Witold Graboś i Sławomir Rogowski zgłoszeni przez Lewicę oraz Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki, zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. Z tych czterech posłowie będą musieli wybrać dwóch. Platforma Obywatelska zarzuca Sellinowi, że przyczynił się do przejęcia mediów publicznych przez PiS, Samoobronę i Ligę Polskich Rodzin.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski podkreśla, że nowa Krajowa Rada będzie pluralistyczna, bo obok kandydatów zgłoszonych przez prezydenta-elekta, Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta, będzie też w niej opozycja, czyli przedstawiciel SLD. - _ Chodzi nam o to, żeby szkodliwe działanie w telewizji publicznej Prawa i Sprawiedliwości zamknąć raz na zawsze _ - powiedział Waldy Dzikowski.

Z wypowiedzi przewodniczącego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Żelichowskiego wynika, że ludowcy także poprą kandydatów Lewicy do KRRiT. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski ma nadzieję, że kandydaci Lewicy zostaną wybrani, bo to świetni fachowcy. Jak podkreślił, nie tylko jako przedstawiciele środowisk twórczych, ale również jako ludzie przygotowani do nowych technologii.

Rzecznik klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uznał zapowiedź głosowania PO na kandydatów Lewicy za powołanie koalicji politycznej, która obejmie media publiczne całkowitą kontrolą. _ PO ma w Polsce władzę absolutną, ma już praktycznie wszystko, ale musi pamiętać, że władza absolutna oznacza również absolutną odpowiedzialność, z tym jest gorzej _ - powiedział klubu rzecznik PiS.
Nowych członków Krajowej Rady trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego organu Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z jej działalności w poprzednim roku. Spowodowało to wygaśnięcie kadencji Rady.

Krajowa Rada ma pięciu członków. Dwóch rekomendował już prezydent-elekt Bronisław Komorowski - to Krzysztof Luft i Jan Dworak - a jednego Senat - to profesor Stefan Pastuszka z PSL.

Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu posłowie będą też głosować nowelizację ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej. Platforma porozumiała się w tej sprawie z SLD. Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz potwierdził w rozmowie z IAR, że zgodnie z porozumieniem z Lewicą, swego przedstawiciela w radach nadzorczych mediów publicznych nie będzie miał minister finansów. A tego chciała do tej pory Platforma Obywatelska. - _ W Senacie zapadnie korekta, że będzie dwóch przedstawicieli w radach nadzorczych: jeden z ministerstwa kultury i i jeden z ministerstwa skarbu _ - powiedział Tomczykiewicz. Projekt nowelizacji ustawy medialnej przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t102226.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/senat;wybral;kandydata;do;krrit,180,0,647092.html) Senat wybrał kandydata do KRRiT Przedstawicielem Izby Wyższej jest Stefan Pastuszka, wysunięty przez Platformę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t46573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lewica;i;po;wciaz;negocjuja;ustawe;medialna,88,0,647512.html) Lewica i PO wciąż negocjują ustawę medialną Głosowania w sprawie ustawy i wyboru nowych członków KRRiT zostały przeniesione.
Tagi: krrit, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, media, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz