Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego

Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego

Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 r., w którym miniaturki polskiej flagi wkładano w atrapy psich odchodów - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Dziś SA uwzględnił apelację szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku sądu I instancji, który w 2009 r. uchylił karę nałożoną przez KRRiT na stację za ten program. Adwokat TVN zapowiada kasację do Sądu Najwyższego, a jeśli nie odniesie ona skutku - skargę do trybunału w Strasburgu. Wyrok jest jednak już prawomocny i ma być wykonany.

W marcu 2008 r. w programie TVN znanego showmana wkładano miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Uczestnicy programu tłumaczyli potem, że był to happening mający uświadomić problem zanieczyszczenia polskich ulic.

Ówczesny szef KRRiT Witold Kołodziejski uznał, że propagowano w ten sposób działania sprzeczne z prawem i moralnością i nałożył na TVN 471 tys. zł. kary. Powołał się na art. 18 ust. 1 ustawy o rtv, który stanowi, że audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym.

Mokotowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia flagi z doniesienia LPR, które potem umorzono z braku cech przestępstwa. Program był rozrywkowy, miał formę happeningu, a osoby w nim występujące nie przejawiały lekceważącego stosunku do flagi - tłumaczyła prokuratura.

W 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się stacja, uchylił decyzję KRRiT o karze, uznając, że nie doszło do znieważenia symbolu narodowego. Według sądu nie było to zamiarem autora programu, którego intencją był protest przeciw zanieczyszczeniu miast psimi odchodami. - Samo umieszczenie miniatur flagi w zwierzęcych ekskrementach nie jest równoważne ze znieważeniem - uzasadniała wyrok SO sędzia, podkreślając, że program miał charakter satyryczny.

Dziś SA rozpatrywał apelację szefa KRRiT od wyroku SO (złożoną jeszcze za Kołodziejskiego; nowy szef Rady Jan Dworak jej nie wycofał). KRRiT wnosiła albo o zmianę wyroku SO, albo o zwrot sprawy do I instancji. Pełnomocnik KRRiT Kinga Szyguła argumentowała w SA, że wszyscy obywatele są zobowiązani do poszanowania dla flagi państwowej, a zanieczyszczanie psimi odchodami nie uzasadniało tego postępowania.

Na drugiej stronie czytaj o uzasadnieniu wyroku sądu

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
kara, tvn, wojewódzki, flaga, kupy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bez Komentarza
89.231.105.* 2013-01-11 10:46
polemizując z wojewódzkim tylko robi mu się reklamę
ATJ
109.95.2.* 2011-10-23 19:22
Proponuję w ramach rewanżu na wojewódzkim i TVN-ie wsadzić w gówno flagę żydowską.

500 tys. kary dla takiego holdingu jak ITI to tyle co splunąć. Odbiją to sobie z jednego bloku reklamowego przed kolejnym programem tego pedała. KRRiTV powinna zawiesić im koncesję na miesiąc. To z pewnością podniosłoby poziom szacunku dla naszej flagi u tych parchów.
werton
89.76.137.* 2011-08-26 09:15
Bo Kupa Wojewódzka jest całkowicie pozbawiona moralności. Ważna dla Kupy Wojewódzkiej jest kasa i sława. Dzięki temu Kupa Wojewódzki może poznawać kolejne laski. Laski lecą na Kupę Wojewódzkiego bo liczą że Kupa Wojewódzka będzie trampoliną do świata show biznesu.
Zobacz więcej komentarzy (18)