Notowania

wojewódzki
11.08.2011 14:15

Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego

Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 r., w którym miniaturki polskiej flagi wkładano w atrapy psich odchodów - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. *

Dziś SA uwzględnił apelację szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku sądu I instancji, który w 2009 r. uchylił karę nałożoną przez KRRiT na stację za ten program. Adwokat TVN zapowiada kasację do Sądu Najwyższego, a jeśli nie odniesie ona skutku - skargę do trybunału w Strasburgu. Wyrok jest jednak już prawomocny i ma być wykonany.

W marcu 2008 r. w programie TVN znanego showmana wkładano miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Uczestnicy programu tłumaczyli potem, że _ był to happening mający uświadomić problem zanieczyszczenia polskich ulic _.

Ówczesny szef KRRiT Witold Kołodziejski uznał, że propagowano w ten sposób działania sprzeczne z prawem i moralnością i nałożył na TVN 471 tys. zł. kary. Powołał się na art. 18 ust. 1 ustawy o rtv, który stanowi, że _ audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym _.

Mokotowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia flagi z doniesienia LPR, które potem umorzono z _ braku cech przestępstwa _. Program był rozrywkowy, miał formę happeningu, a osoby w nim występujące nie przejawiały lekceważącego stosunku do flagi - tłumaczyła prokuratura.

W 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się stacja, uchylił decyzję KRRiT o karze, uznając, że nie doszło do znieważenia symbolu narodowego. Według sądu nie było to zamiarem autora programu, którego intencją był protest przeciw zanieczyszczeniu miast psimi odchodami. _ - Samo umieszczenie miniatur flagi w zwierzęcych ekskrementach nie jest równoważne ze znieważeniem _ - uzasadniała wyrok SO sędzia, podkreślając, że program miał charakter satyryczny.

Dziś SA rozpatrywał apelację szefa KRRiT od wyroku SO (złożoną jeszcze za Kołodziejskiego; nowy szef Rady Jan Dworak jej nie wycofał). KRRiT wnosiła albo o zmianę wyroku SO, albo o zwrot sprawy do I instancji. Pełnomocnik KRRiT Kinga Szyguła argumentowała w SA, że wszyscy obywatele są zobowiązani do poszanowania dla flagi państwowej, a zanieczyszczanie psimi odchodami nie uzasadniało tego postępowania.

Adwokaci TVN wnosili o oddalenie apelacji KRRiT, podkreślając, że przepisy ustawy, na które powoływała się KRRiT, są zbyt ogólne i mogą ograniczać konstytucyjne prawo do swobody wypowiedzi. Przyznawali, że połączenie kwestii zanieczyszczenia psimi odchodami z miniaturkami flag nie było najszczęśliwsze, ale _ satyra ma prawo przekraczać granice dobrego smaku _.

SA zmienił wyrok SO, nakazując TVN zapłatę kary oraz zwrot KRRiT ok. 12 tys. zł kosztów procesu. SA uznał, że program TVN propagował działania _ sprzeczne z prawem i moralnością _. _ Apelacja jest zasadna, bo decyzja KRRiT była prawidłowa _ - mówiła sędzia Małgorzata Kuracka w uzasadnieniu wyroku. Przyznała, że art. 18 ustawy o rtv ma _ charakter generalny _, ale podkreśliła, że _ wartości moralne zawarte są w konkretnych normach prawa _.

Sędzia powołała się w tym kontekście na ustawę o godle, barwach i hymnie RP, która stanowi, że barwy biało-czerwone są symbolem RP, a _ otaczanie ich czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela _. Przypomniała też art.137 par. 1 kodeksu karnego, który przewiduje karę do roku więzienia dla tego, kto _ publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy _.

Według SA program pokazał _ totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo _. Sędzia podkreśliła, że _ w ramach wartości moralnych flaga jest symbolem wyjątkowego szacunku, historii narodu, poczucia jedności i dumy narodowej _. _ Szarganie tych wartości w psich odchodach kłóci się z przekonaniami moralnymi co do ich ochrony _ - dodała sędzia. SA uznał, że program _ zachęcał publiczność do działań, które flagę znieważają _. Zdaniem SA postępowania uczestników programu nie można uzasadniać problemem zanieczyszczenia psimi odchodami. _ Cel nie uświęca środków _ - dodała sędzia.

SA uznał, że umorzenie śledztwa ws. znieważenia flagi w programie TVN nie wyłącza stosowania art. 18 ust. 1 ustawy o rtv. Jak wyjaśniała sędzia, nie trzeba do tego ustalenia, że doszło do przestępstwa. _ Kara za wysoka nie jest _ - oceniła sędzia Kuracka. Uzasadnienie zakończyła słowami: _ Granicami wolności słowa są dobra innych osób _.

Radca prawny TVN Tadeusz Sikora powiedział po wyroku, że _ raczej będzie kasacja _. _ Największe szanse będziemy mieć w Strasburgu _ - dodał. Powtórzył, że w całej sprawie chodziło o _ hapenning, którego celem nie jest nawoływanie do powtarzania danych zachowań, lecz wstrząśnięcie odbiorcą _. Zwrócił uwagę, że wysokość kary wymierzonej przez KRRiT była w tym przypadku maksymalna (nie może ona przekraczać połowy opłaty koncesyjnej płaconej przez daną stację).

Sprawdź wyniki swoich spółek

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/tvn;zaplaci;300;tysiecy;zlotych;kary,145,0,802193.html) TVN zapłaci 300 tysięcy złotych kary Chodzi o program "Rozmowy w toku", w którym miały zostać złamane przepisy o ochronie małoletnich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t20719.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wyniki;tvn;maja;sie;poprawic;o;prawie;190;mln;zlotych,110,0,888686.html) Wyniki TVN mają się poprawić o prawie 190 mln złotych Grupa medialna TVN mogła mieć w II kwartale 2011 r. zysk netto na poziomie 80,5-88,3 mln zł wobec 98,0 mln zł straty przed rokiem.
Tagi: wojewódzki, kara, tvn, flaga, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz