Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oscary 2012
12.07.2011 17:41

Polka po raz trzeci powalczy o Oscara

Agnieszka Holland i jej obrazy były już nominowane w 1986 i 1992 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alan Light/CC/Flickr)

Film _ W ciemności _ w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski.

Jak wyjaśnił Jankowski, polskiego kandydata wybrała - jednogłośnie - Komisja Oscarowa, powołana 28 czerwca przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W komisji, pod przewodnictwem reżysera Dariusza Gajewskiego, dyrektora programowego Studia Munka z Warszawy (studio działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich), zasiedli m.in.: dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, krytyk filmowy Michał Chaciński, aktorka Ilona Ostrowska, pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

_ [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/85/134741_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-rozrywka/orzel-dla-skolimowskiego-na-pocieszenie-za-oscara,0,790551.html) Orzeł dla Skolimowskiego na pocieszenie za Oscara W ciemności _ to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska. Film przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem - mężczyzna postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie własne oraz swoich najbliższych, Socha ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu, pod ziemią, prawie 14 miesięcy.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz. W filmie zagrali także: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fuermann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Na drugiej stronie przeczytasz, jakie filmy Agnieszki Holland miały już szansę na Oscara

Producentem _ W ciemności _ jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez PISF. Jego realizację wsparł również Łódzki Fundusz Filmowy.

Jak informuje rzecznik PISF, prawa do rozpowszechniania nowego obrazu Agnieszki Holland w Stanach Zjednoczonych nabyła (już w lutym tego roku) firma Sony Pictures Classics, specjalizująca się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych.

_ -Ta istniejąca od 1992 roku filia Sony Pictures Entertainment zajmowała się w USA dystrybucją takich tytułów, jak "W lepszym świecie" Susanne Bier (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2010 roku), "Volver" Pedro Almodovara (nominacja do Oscara dla aktorki Penelope Cruz w 2007 roku) czy "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 roku) _ - zwrócił uwagę Jankowski.

Polskim dystrybutorem filmu Holland jest Kino Świat. Premiera kinowa _ W ciemności _ zaplanowana jest na wrzesień tego roku.

Rzecznik PISF przypomniał, że _ Agnieszka Holland była nominowana do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za film "Europa, Europa" w 1992 roku; ponadto jej obraz "Gorzkie żniwa" był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1986 roku, obraz reprezentował wówczas Republikę Federalną Niemiec _.

Czytaj w Money.pl

Tagi: oscary 2012, bogdan zdrojewski, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz