Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polsat
14.01.2010 15:02

Polsat ostatecznie ukarany za żarty Szczuki

Stacja ma zapłacić 500 tys. zł za parodię autorki audycji w Radiu Maryja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stach Leszczyński)

Polsat ma zapłacić 500 tys. zł za wyemitowanie programu, w którym Kazimiera Szczuka nazwała autorkę audycji Radia Maryja Magdalenę Buczek _ starą dziewczynką _ i parodiowała jej sposób modlitwy - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając kasację TV Polsat w tej sprawie.

W marcu 2006 r. decyzję o nałożeniu kary na Polsat w wysokości 500 tys. zł za emisję tego programu podjęła ówczesna szefowa KRRiT Elżbieta Kruk. Polsat skierował sprawę do sądu.

W programie z 2006 roku Szczuka powiedziała: _ Jestem zafascynowana pewną postacią z Radia Maryja. Ja nie wiem, jak ona się nazywa. To jest jakby taka stara dziewczynka, założycielka Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych. I ona mówi taką specjalną ma melodię [głosu] _. Parodiowała też sposób mówienia Buczek, mówiąc: _ Módlmy się, żeby łaski Boże spłynęły na wszystkie dzieci z Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych _.

Po emisji programu pojawiły się protesty przeciwko wypowiedzi Szczuki. Wskazywano, że Magdalena Buczek jest osobą niepełnosprawną, choruje na łamliwość kości.

Sąd Okręgowy w listopadzie 2007 roku orzekł, że doszło do naruszenia czci i ośmieszenia Magdaleny Buczek, co mogło ją narazić na utratę zaufania publicznego, niezbędnego do pracy z młodzieżą.

Polsat odwołał się od wyroku. Sąd Apelacyjny w październiku 2008 roku oddalił apelację.
Stacja składając kasację, podkreślała, że sądy mogły przeanalizować możliwość zastosowania przez przewodniczącego innych środków - m.in. wezwania do zaniechania działania, a nie stosowania kary.

Sąd Najwyższy, oddalając kasację, powołał się na orzecznictwo Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zaznaczył, że Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantując każdemu swobodę wypowiedzi, nakłada też pewne ograniczenia, których celem jest ochrona czci i dobrego imienia innych osób. Zaznaczył, że _ nawet wypowiedź artystyczna nie może być obraźliwa _.

Sąd stwierdził też, że ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku nakłada na przewodniczącego KRRiT obowiązek nałożenia kary w przypadku, gdy stwierdzi on naruszenie przepisów ustawy. _ - To nie jest uprawnienie, ale obowiązek _ - zaznaczył.
* ZOBACZ TAKŻE:*

Tagi: polsat, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, media, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz