Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort środowiska kupował teksty w Gazecie Wyborczej

0
Podziel się:

Za ponad 60 tys. zł. powstał cykl o Puszczy Białowieskiej.

Resort środowiska kupował teksty w Gazecie Wyborczej
(kprm.gov.pl)
bEEqBfMB

*We wrześniu ubiegłego roku Agora, Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły kontrowersyjną umowę. Resort zapłacił ponad 60 tys. zł. za cykl tekstów o Puszczy Białowieskiej - podaje miesięcznik _ Press _. *

Na zdjęciu były minister środowiska Maciej Nowicki.* *

Na podstawie umowy wydawca zgodził się, żeby w Gazecie Wyborczej ukazały się teksty sponsorowane, pisane przez jej dziennikarza, Adama Wajraka - ustalił _ Press _.

bEEqBfMD

Według informacji magazynu dwa artykuły Wajraka i odpowiednie zapowiedzi redakcyjne tekstów wyceniono na ponad 47 tys. zł. Kolejne 13 tys. zł wydawca miał zarobić na publikacjach na stronie Gazeta. Pl.

_ Press _ podkreśla, że jeden z paragrafów umowy zawierał informację o tym, iż ministerstwo zastrzega sobie prawo do wglądu w realizację projektu a każdym jego etapie. Oznacza to, że teksty mogły być cenzurowane przed ich publikacją. Miesięcznik podkreśla, że żaden z tekstów nie był oznaczony jako sponsorowany. Były jedynie informacje o _ partnerach cyklu _.

Publikacje autorstwa Wajraka dotyczyły oczka w głowie dziennikarza, czyli Puszczy Białowieskiej. Autor wychwalał w nich m.in. poprzedniego ministra środowiska Macieja Nowickiego. Opowiadał się też za pomysłami ministerialnych urzędników, nie przestawiając jednak drugiej strony konfliktu, czyli mieszkańców powiatu hajnowskiego. A oni obawiają się poszerzenia Parku Narodowego o kolejne hektary Puszczy.

Wajrak w rozmowie z _ Pressem _ sam nazywa swoje teksty sponsorowanymi. Zaznacza jednak, że zamówiła je u niego radakcja. - _ Nie było w nich niczego z czym bym się nie zgadzał. Są zgodne z moim sumieniem, bo od lat zabiegam o powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego _ - tłumaczy dziennikarz. I dodaje, że dostał za to osobne wynagrodzenie od redakcji, ale żadnych szczegółów umowy z ministerstwem nie zna.

bEEqBfMJ

_ Gazeta Wyborcza _ zaprzecza, żeby kiedykolwiek powstawały w niej teksty sponsorowane. W oficjalnej odpowiedzi na informacje magazynu _ Press _ przedstawiciele GW napisali, że w przypadku cyklu _ Puszcza na dziko z Wajrakiem _ pracownicy Agory przekroczyli swoje uprawnienia, a _ pracownik wydawnictwa, który umowę podpisał, nie miał do tego prawa _.

W efekcie wydawca zwrócił sponsorowi pieniądze. Decyzja szefostwa GW spowodowała więc, że ministerstwo otrzymało teksty o Puszczy Białowieskiej za darmo - dodaje Press.

bEEqBfNe
wiadomości
styl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)